Dzamil Kamanger (FIN) "Delo v javnem prostoru", umetniška akcija
Mestni trg Škofja Loka, pred Ekološko trgovino, 25. maj 2016 od 17:00 - 18:00

Motivacija za njegove umetniške akcije izhaja iz osebne izkušnje migranstva iz Irana v Evropo, kot sredstvo izražanja pa uporablja tradicionalne iranske rokodelske tehnike, na primer vezenje (pletenje) s kroglicami.

Tokrat si je za prostor umetniške akcije izbral Mestni trg v Škofji Loki pred Ekološko trgovino.

Ekološka trgovina je v času najhujše begunske krize predstavljala stično točko za lokalne prebivalce, ki so jih nato prostovoljci odnesli na državno mejo in oddali v zbirne centre. Ta praksa je tako lep primer, kako lahko majhna lokalna skupnost pripomore k reševanju večje globalne problematike. Z intervencijo avtor želi podati komentar na trenutne spremembe evropskih politik v zvezi z migranti in na položaj migrantov v državah Evropske unije in Schengenskega območja.

Intervencija napoveduje razstavo Potovanje, na kateri bodo predstavljena dela dveh finskih umetnikov, Dzamila Kamangerja in Kalleta Hamma, ki poleg skupnih projektov ustvarjata tudi individualno. Razstava bo predstavljala kompleksen pregled umetniškega opusa obeh avtorjev in bo na ogled v Galeriji na Gardu v Loškem muzeju Škofja Loka od novembra 2016 do februarja 2017.

Fotografije: arhiv umetnikov