Mednarodni znanstveni posvet- Človekove pravice in temeljne svoboščine: ZA VSE ČASE!
Galerija Franceta Miheliča (Kašča), 7. in 8. december 2016

NAMEN POSVETA

Prizadevanji za spoštovanje človekovih pravic in dostojanstvo človeka sodita med najbolj plemenita prizadevanja človeštva. Iz tega izhaja priznanje temeljnih vrednot svobode, enakosti, pravičnosti in miru na svetu. Zanikanje in teptanje človekovih pravic sta pripeljala do sprevrženih dejanj, žaljivih za človeško zgodovino. Človekova svoboda in dostojanstvo sta še posebej okrnjena v nedemokratičnih družbah. Sodobna slovenska zgodovina je bila zaznamovana s totalitarnimi sistemi, v katerih so bile drastično kršene človekove pravice in svoboščine. Posledice totalitarnih ražimov so močno zaznamovale tudi sosednje države. Namen posveta je osvetliti različne oblike teptanja človekovih pravic, opozoriti na njihove posledice, nagovoriti strokovno in širšo javnost in si na tak način prizadevati, da se omenjene kršitve ne bi več ponavljale.

POTEK POSVETA

- 7. december, ob 17:00 slavnostno odprtje s pozdravnima nagovoroma varuhinje človekovih pravic Vlaste Nussdorfer in direktorice Študijskega centra za narodno spravo dr, Andreje Valič Zver. Sledi uvodni panel posveta.

8. december, od 9:30 do 18:30 nadaljevanje mednarodnega znanstvenega posveta.

VZPOREDNI DOGODKI

1. Razstava STOP, CENZURA! Prepovedana literatura in knjižnice 1945-1991 (NUK) / atrij Starega župnišča, Mestni trg 38, 7. - 10. december - Branje prepovedane literature ob odprtju razstave, atrij Starega župnišča, 7. december, ob 19.00

- Javno vodstvo po razstavi z avtorico Heleno Janežič (vstop prost!):

• 8. december, od 15.00 do 16.00
  • 9 december, od 17.00 do 18.00
  • 10 december, od 10.00 do 11.00

• 2. Sv. maša za žrtve medvojnega in povojnega nasilja na Škofjeloškem

Cerkev sprave- nunska cerkev, Blaževa ulica, 7. december, ob 20.00

Somaševanje duhovnikov Dekanije Škofja Loka bo vodil ljubljanski nadškof metropolit msgr. Stanislav Zore OFM, pel bo Škofjeloški oktet.

3. Voden ogled Loškega muzeja Škofja Loka

Grajska pot 13, 8 december, od 13.00 do 16.00

ORGANIZATORJI:

Študijski center za narodno spravo - SCNR, www.scnr.si

Narodna in univerzitetna knjižnica - NUK, www.nuk.uni-lj.si

Loški muzej Škofja Loka, www.loski-muzej.si

Kulturno-zgodovinsko društvo Lonka Stara Loka, www.staraloka.si

Muzejsko društvo Škofja Loka, www.mdloka.si

INFORMACIJE:

Marta Keršič, SCNR, marta.kersic@scnr.si  , tel.: 01/ 230 67 05

Helena Janežič, NUK, helena.janezic@nuk.uni-lj.si , tel.: 01/ 200 11 13

V okviru javnega razpisa KULTURA 2016 organizacijo posveta podpira Občina Škofja Loka.