Nova pridobitev: KOPIJA BIZANTINSKE IKONE PASIJON IZ 14. stoletja
LOŠKI MUZEJ ŠKOFJA LOKA

Slika: Albina Nastran, kopija ikone Pasijon iz samostana svete Katarine na Sinaju, 14. stoletje

Ikona Pasijon spada med večje ikone (59 x 80 cm). Prva dva prizora predstavljata Oznanjenje in Kristusovo rojstvo, druga dva pa Snemanje s križa in Objokovanje. Po vsebini je ikona bivanjsko združevalna, ekumenska. Kot taka pooseblja dihanje Evrope z obema kriloma pljuč, kakor je govoril pokojni papež Janez Pavel II.

Albina Nastran je ljubiteljska slikarka, ki se že deset let ukvarja z ikonopisjem. Razstavljala je na več kot 30 samostojnih in nekaj skupinskih razstavah. Sodelovala je na slikarski delavnici na Sinjem vrhu in pri opremi samostanske kapele v Celju, imela je več predavanj o ikonopisju. Eno od njenih številnih upodobitev sakralne tematike je leta 2006 župan Škofje Loke podaril papežu Benediktu XVI. ob njegovem obisku mesta Freising na Bavarskem, ki je pobrateno s Škofjo Loko.
Odprtje prenovljene stalne zbirke Ivan Grohar

Loški muzej Škofja Loka

Ob letošnji 150-letnici rojstva slikarja Ivana Groharja vas prav na njegov rojstni dan, 15. junija, vabimo na odprtje prenovljene stalne zbirke Ivan Grohar.
Razstava predstavlja zbirko Groharjevih del iz njegovega zgodnjega obdobja, zlasti portretov in slik z nabožno vsebino, ki jih hrani Loški muzej. Posvečena je Groharjevi tesni povezanosti s Škofjo Loko, ki ga je navdihovala in pustila neizbrisen pečat v njegovi umetnosti, hkrati pa je tudi poklon Škofje Loke Groharju kot osebnosti in umetniku.
Kustosinja nove stalne postavitve je Barbara Sterle Vurnik.
Razstavo bo slavnostno odprl župan Občine Škofja Loka, mag. Miha Ješe.

AKCIJA ŠPORTAM Z LOŠKIM MUZEJEM

V novembru 2017 v Loškem muzeju načrtujemo odprtje nove stalne zbirke Šport in telesna vzgoja, v okviru katere smo zasnovali tudi akcijo Športam z Loškim muzejem, s katero želimo predstavljati različne športne teme že pred samim odprtjem zbirke. V maju smo že pripravili prvi dogodek, filmski večer, v juniju pa nas čaka drugi dogodek akcije, pogovorni večer NEMOGOČE.

Opečne prezračevalne mreže, gospodarskemu poslopju v korist in okras / Razvoj, oblike in motivi opečnih mrež na gospodarskih poslopjih na Loškem

Galerija Ivana Groharja

Z razstavo želimo obiskovalce seznaniti z razvojem, funkcijo, obliko in motivi prezračevalnih opečnih mrež na gospodarskih poslopij ter spodbuditi zavedanje o njihovem pomenu ter potrebi po njihovem ohranjanju in varovanju. Gospodarska poslopja z opečnimi prezračevalnimi mrežami so lep primer povezanosti oblike in funkcije v ljudskem stavbarstvu. Raznolikost njihovih oblik pa je izraz volje in želje kmečkega človeka po funkcionalnem in estetsko urejenem prostoru.

Odprtje razstave SVEŽE! FRIŠN! FRESH! Pregledna razstava novejših del članov Združenja umetnikov Škofja Loka

Galerija na Gradu, Loški muzej, Grajska pot 13

Loški muzej Škofja Loka in Združenje umetnikov Škofja Loka vas vljudno vabita na odprtje razstave v sredo, 17. maja 2017, ob 19. uri v Galerijo na Gradu.
Na razstavi se z novejšimi deli predstavljajo člani Združenja umetnikov Škofja Loka, še posebej pa izpostavljamo kiparja Mateja Plestenjaka, prejemnika Groharjeve štipendije za leto 2016.  Razstava bo na ogled do 6. septembra 2017. Kustos razstave je Boštjan Soklič.