RAZSTAVA LIKOVNIH DEL KONRADA PETERNELJA-SLOVENCA
GALERIJA IVANA GROHARJA

Konrad Peternelj – Slovenec

Konrad Peternelj – Slovenec (1936-2000) je bil kot likovni samorastnik eden vidnejših in pomembnejših predstavnikov »žirovske šole« naivnega slikarstva, ki se je uveljavila v slovenskem prostoru v 60. letih prejšnjega stoletja. Peternelj je vsekakor avtor, ki je s kvaliteto svojih podob prispeval k vzpostavitvi terminov Žirovske Hledine in Rovtarske Atene, ki so pravzaprav oznake za umetnost, primerljivo, v mnogih segmentih povsem enakovredno s slovito Hlebinsko šolo in ostalimi centri naivnega načina izpovedovanja v nekdanji Jugoslaviji. Kot eden boljših koloristov med »naivci« je svoje znanje uporabljal za izražanje vzdušja in posebne dramatičnosti, ki je poleg elegance in tonskega niansiranja največja odlika njegove likovne govorice. Predstavljamo ga z deli v tehniki oljnega slikarstva na steklu in lesu.