RESTAVRIRANJE STENSKIH POSLIKAV V KAPELI LOŠKEGA GRADU
Kapela na Loškem gradu, 25. november 2015 ->

Kapela leta 1915, Foto arhiv Loškega muzeja

Z veseljem vam predstavljamo sveže, pravkar restavrirane stenske poslikave v kupoli kapele na Loškem gradu. Poslikave so se desetletja dolgo skrivale pod plastjo beležev, vse dokler se ni leta 2013 Loški muzej, na podlagi dokumentov o njihovem obstoju in na podlagi stanja kapele, odločil, da jih podrobneje razišče in ponovno odkrije za javnost. Restavratorski center Zavoda za varstvo kulturne dediščine Republike Slovenije je nato istega leta, na povabilo muzeja izvedel prve sonde, v letih 2014/15 pa je izpeljal prvo fazo večletnega projekta konserviranja- restavriranja kapele.

Kapela pred restavriranjem, Foto Vid Klančar

Raziskave beležev in barvnih plasti so namreč pokazale, da so se poslikave, ki so bile prebeljene verjetno po drugi svetovni vojni, ohranile na vseh njenih stenah. Z letošnjim zaključkom prve faze restavriranja v kupoli, ki ji bo sledila še faza obnove spodnjega dela, kapeli vračamo nekdanji sijaj in hkrati obeležujemo tudi stoletnico nastanka njenih stenskih poslikav.

Kupola kapele pred restavriranjem, leta 2015, Foto Vid Klančar

Skupno strokovno delo kustosov muzeja je pripeljalo do zanimivih odkritij: "Iz razpoložljivih virov in opravljenih analogij sklepamo, da je leta 1915 kapelo v celoti poslikal ljubljanski slikar Anton Jebačin (1850-1927) s pomočniki, ki se je še posebej veliko ukvarjal s stenskimi poslikavami prav na območju med Ljubljano in Škofjo Loko. Poslikavo kapele so naročile uršulinke, takratne lastnice gradu, ki so tu imele enega najmodernejših vzgojno-izobraževalnih zavodov v takratni Evropi. Poslikave odlikuje kompleksen ikonografski program z nabožno vsebino, ki hkrati kaže tudi humanistično širino uršulink in njihov odziv na duh časa 1. svetovne vojne. Kupolo zavzema 8 medaljonov, v katerih so upodobljene personifikacije sedmih krščanskih kreposti, v osmem medaljonu pa je upodobljen kronogram z letnico nastanka poslikav. V sredini je upodobljen sv. Mihael. Na poslikavahv spodnjem delu kapele so vidne tudi delno odkrite upodobitve prizorov ozdravljenja slepega Tobita, Marijinega oznanenja in vedute Škofje Loke."

(iz razstavnega besedila Barbare Sterle Vurnik)

Restavriranje kepele, Foto Anita Kavčič Klančar

Razstava je nastala v sodelovanju z Restavratorskim centrom Zavoda za varstvo kulturne dediščine ter s podporo Občine Škofja Loka in Ministrstva za kulturo Republike Slovenije.

Restavriranje kepele, Foto Anita Kavčič Klančar

Konservatorsko restavratorski projekt:

Konserviranje - restavriranje stenskih poslikav v kapeli Loškega gradu

Loški grad 2014-2015

Izvajalec konservatorsko-restavratorskih posegov:

Zavod za varstvo kulturne dediščine, Restavratorski center

Vodja projekta:

mag. Anita Klančar Kavčič, višji kons.rest.

Sodelavci na projektu:

Ajda Mladenovič, Jelka Kuret, Katarina Blaži, Zoran Flander, Petja   Berginc, Barbara Košir, Sebastjan Starec, Andreja Jamšek, Anja Urbanc, Špela Kušar, Anja Novak, Simon Arnšek, Uroš Arnšek, Maja Gutman (naravoslovne raziskave), Marko Brisenhorn (odri), Vid Klančar (grafična dokumentacija)

Naročnik konservatorsko-restavratorskih posegov:

Loški muzej Škofja Loka