Ponedeljek, 3. januar 2022

Časopisne strani še vedno predstavljajo poseben mik

V letu 2021 je od julija do začetka septembra potekalo razpraševanje in pregledovanje starih časopisov, shranjenih v knjižnici Loškega muzeja Škofja Loka. Pregledano in v arhivske škatle zloženo gradivo obsega približno 4,8 tekočega metra oziroma 48 arhivskih škatel. Že pred tem je bila očiščena velika količina časopisa Slovenec, v omenjenih dveh mesecih in pol pa so bili razprašeni in očiščeni še številni drugi časopisi. Arhiv tako vsebuje posamezne letnike in številke naslednjih časnikov, prilog in revij: Slovenec, Ilustrirani Slovenec, Ilustrirani Glasnik, Teden v slikah, Družinski tednik, Slovenski dom, Domoljub, Učiteljski tovariš, TV-15, Tovariš, Slovenski narod, Slovenski poročevalec, Gorenjec in še nekaj drugih. Najstarejši kos, očiščen v tem obdobju, predstavlja 11. številka Domoljuba iz leta 1899, najmlajšega pa zadnje številke revije TV-15 iz leta 1990. Gradivo tako zajema obdobje več kot 90 let.

Časopisje je pomemben del naše zgodovine še posebej od pojava množičnih medijev dalje, saj so bili časopisi pomembno sredstvo obveščanja in tudi prizorišče obračunavanja med posameznimi političnimi strujami. To so v veliki meri še danes, le da vse pogosteje v elektronski obliki in v senci televizije oziroma novic, posnetih z videokamero.

Vendar pa stare časopisne strani še vedno predstavljajo poseben mik in še danes lahko zgovorno spregovorijo tistemu, ki jim je pripravljen prisluhniti. V času razpraševanja, ki je potekalo na grajskem dvorišču Loškega gradu, so številni mimoidoči storili prav to. Z zanimanjem so se ustavili in si ogledali stare časopise in revije. Posebne pozornosti so bile deležne stare, a izvrstno ohranjene fotografije in grafike v člankih, kakor tudi zadnje strani časopisov, namenjene precej iznajdljivim reklamam in oglasom. Zanimanje so pokazali tako otroci kot odrasli. Prvi so z navdušenjem tudi marsikaj vprašali, od drugih pa so se najstarejši kakšne revije oziroma časopisa tudi še spominjali iz svoje mladosti. Tako so na grajskem dvorišču pri "grajskem pisarju", kot so opisali nas, razpraševalce, obiskovalci zrli v preteklost, ki nam jo prikazujejo dobro ohranjeni časopisi, katerih bogato zbirko hrani Loški muzej.

Pripravil: Gregor Gartner

Naročilnica za srečke Državne razredne loterije
Naročilnica za Ljubljanski oblačilni bazar
Naslovnica Ljudske pravice 25. maja 1945, 1. del