Ponedeljek, 16. maj 2022

Psom dostopen muzej

Loški muzej Škofja Loka je postal psom dostopen muzej, kar pomeni, da lahko psi svoje lastnike spremljajo ob ogledu vseh razstavnih prostorov, zanje pa je pripravljen tudi prostor, kjer jih lahko tudi počakajo in se odžejajo.

Akcijo je v sodelovanju s Kinološko zvezo Slovenije organizirala Skupnost muzejev Slovenije. Pripravili so nova znaka Psom prijazen muzej in Psom dostopen muzej, s katerima bodo obiskovalci lahko že ob vstopu v muzej ali galerijo izvedeli, ali se jim lahko njihov štirinožni prijatelj pridruži pri ogledu razstav ali pa je zanj pripravljen poseben prostor, kjer bo lastnike lahko varno počakal.

Muzejski bonton za lastnike psov

• Vstopijo lahko le psi v spremstvu odrasle osebe, ki plača vstopnino.
  • Dobrodošli so samo primerno vzgojeni, poslušni in ubogljivi psi.
  • Pes mora biti obvezno na povodcu.
  • Lastnik prevzema vso odgovornost. Tudi za morebitno škodo.
  • V primeru, da pes po nesreči opravi potrebo v muzeju, mora lastnik o tem obvestiti osebje muzeja in poskrbeti za čiščenje.
  • Na javna vodstva ali druge aktivnosti, ki jih obišče množica obiskovalcev, vstop psom ni dovoljen. Prav tako lahko muzej omeji vstop za pse ob drugih izrednih okoliščinah in tudi kadar to morebiti zahtevajo drugi obiskovalci muzeja.
  • Muzej lahko omeji vstop nevarnim živalim. To so tiste živali, ki ogrožajo okolico zaradi svoje neobvladljivosti oziroma kažejo napadalno vedenje do človeka. (Uradni list ZZZiv-UPB3, 5. člen).
  • Službeni psi lahko vstopijo v muzej kadarkoli, ne glede na izredne okoliščine.

Pred obiskom muzeja se priporoča:

• da je pes nahranjen,
  • da se dobro razgiba,
  • da opravi svoje potrebe pred obiskom.