Novičnik Loškega muzeja

MUZEJSKE NOVICE

 

Lubnik - gora velikanov ©Lea Vučko in Damir Grbanović

Novo v muzejski trgovini

Strip Gora velikanov: loška pripovedka o nastanku gore Lubnik

Mitsko zgodbo o nastanku gore Lubnik lahko sedaj prebirate tudi v stripu, ki je izšel ob razstavi Lubnik – gora velikanov. Kdo je komu kradel ovce, kateri od bratov velikanov je močnejši in zakaj je Lubnik gol kot lobanja? Odgovore najdete v novem stripu umetnikov Leje Vučko in Damirja Grbanoviča Gora velikanov: loška pripovedka o nastanku gore Lubnik.

Preberi več
Obisk beneškega bienala

Obisk beneškega bienala

Kustosinje Loškega muzeja so se udeležile strokovnega predogleda 58. beneškega bienala, ki je potekal med 8. in 10. majem in so se ga udeležili številni umetniki, kustosi, galeristi, teoretiki, kritiki, novinarji in drugi strokovnjaki z vsega sveta.

Preberi več
Loški grad ©Sašo Kočevar

Loški muzej s 1. junijem odprt vse dni v tednu

Loški muzej bo v času glavne turistične sezone odprt vsak dan od 10. do 18. ure. 

Preberi več

80 let Loškega muzeja

V letošnjem letu praznujemo 80-letnico ustanovitve Loškega muzeja. Muzej je bil ustanovljen na pobudo Muzejskega društva Škofja Loka, svoja vrata pa je javnosti prvič odprl 27. avgusta 1939 v Mestni hiši (Rotovžu) na Mestnem trgu. Prostore na Loškem gradu je muzej pridobil v letu 1959.

Letošnje leto tako posvečamo raziskovanju in predstavljanju 80 let Loškega muzeja - skozi celo leto bomo z vami delili zanimivosti, povezane z našo zgodovino in našim delom, ter vam predstavljali muzejske predmete iz naših zbirk. Obletnici bodo posvečeni tudi naši dogodki in del našega razstavnega programa.

Vabljeni, da praznujete z nami!

 

Judov poljub

 Furlanski slikar, Judov poljub (fragment, Crngrob) 1400–1410, kopija freske ©Fototeka Loškega muzeja

Podoba Judov poljub je kopija freske iz cerkve Marijinega oznanjenja v Crngrobu.

Izdelavo kopije na hrastovi deski (36,5 x 30 cm) je v drugi polovici 30. let prejšnjega stoletja naročil dr. Janez Veider, tedanji starološki kaplan, predvidoma naj bi jo preslikal akademski slikar Ivan Čargo. Dr. Veider je 15. 9. 1937 Muzejskemu društvu Škofja Loka podaril tri kopije fresk iz Crngroba (Sv. Jožef, Sv. Katarina in Judov poljub). V knjigi MD KDMP je slika Judov poljub vpisana pod številko 29, med potrdili Muzejskega društva pa je navedena z oznako P/MD-I./10.

Originalno fresko v tipičnem gotskem stilu, po kateri je povzet motiv, je naslikal neznani, po vsej verjetnosti furlanski mojster v prvem desetletju 15. stoletja. Nahaja se na severni steni cerkvene ladje v Crngrobu tik nad Marijinim ciklom in je delno uničena zaradi prebijanja okenske odprtine. Freska po načinu poslikave in slogovnih usmeritvah obuja spomine na dela italijanskega slikarja Giotta, ki je glavni vir za številne furlanske freske na slovenskih tleh. Freska je med najstarejšimi primerki furlanske smeri zidnega slikarstva pri nas.

Juda so imeli dolga stoletja za ovaduha, ki je izdal Jezusa, in judeštvo je pomenilo izdajo. V Svetem pismu je Juda Iškarjot tisti učenec, ki je Jezusa izdal s tem, da ga je pokazal rimskim vojakom, ki so ga prišli prijet v vrt Getsemani. V evangeliju po Mateju o tem piše takole: "Njegov izdajalec pa jim je bil dal znamenje: ‚Kogar bom poljubil, tisti je, njega primite!’ In takoj je stopil k Jezusu in rekel: ‚Pozdravljen, Učenik!’ in ga poljubil." 

Dr. Janez Veider, zbiralec umetnin, starin in knjig, je avtor več publikacij iz umetnostne zgodovine. Bil je tudi član pripravljalnega odbora za ustanovitev Loškega muzeja in Muzejskega društva ter prvi donator muzealij. 

Rodil se je leta1896 v Mengšu, gimnazijo je obiskoval v Kranju, teologijo pa je študiral v Briksnu in Ljubljani. Med letoma 1927 in 1930 je bil kaplan v Škofji Loki, med letoma 1931 in 1936 pa je služboval kot župnik v Stari Loki. V letih, ki jih je preživel v Škofji Loki, je intenzivno raziskoval umetnost škofjeloškega ozemlja. Je avtor prvega umetnostnozgodovinskega vodnika po Crngrobu, rokopis njegove študije Umetnostnozgodovinska topografija starološke dekanije pa je bil med vojno uničen.

Leta 1945 je na Filozofski fakulteti diplomiral iz umetnostne zgodovine pri prof. Francetu Steletu, leto kasneje pa še doktoriral z disertacijo Stara ljubljanska stolnica (izšla 1947). Na Teološki fakulteti je med 1945 in 1949 predaval krščansko umetnost. Leta 1955 se je še enkrat vrnil v Škofjo Loko kot upravitelj župnije Stara Loka. Umrl je v Ljubljani leta 1964.

 

AKTUALNO

Jama Pod plavo skalo - jamsko svetišče na Lubniku

Predmeti iz jame Pod plavo skalo, 2.–4. stoletje po Kristusu ©Jože Štukl

V rimskem času, ki je trajalo od prihoda Rimljanov v naše kraje v začetku našega štetja, pa vse do propada zahodnorimskega cesarstva leta 476, je na severovzhodnem pobočju gore Lubnik, v težko dostopni jami Pod plavo skalo, obstajalo jamsko svetišče, kar predstavlja pravo redkost na našem prostoru. Pred vhodom v jamo so bili med kamnitim gruščem odkriti številni rimski novci skupaj z odlomki keramičnih posod in živalskih kosti. Gre za darove, ki so jih ljudje prinašali in darovali neznanemu božanstvu. Vhod v jamo, kjer je prebivalo božanstvo navadno ni bil dostopen vsem, ampak je bil najverjetneje skrbno zaprt z neke vrste leseno pregrado ali vrati, na kar nas morda opozarjata najdbi dveh bronastih ključev. V povezavo s kultom najverjetneje prištevamo tudi najdbe tankih ploščic, izdelanih iz bronaste pločevine. Predstavljeni predmeti nakazujejo obredno rabo prostora v času od 2. do 4. stoletja po Kristusu.

Obiščite razstavo Lubnik - Gora velikanov in izvejte še več zanimivosti!

Ob obletnici rojstva Ivana Groharja

Kmet iz Sorice, 1894, olje, papir, 36.6 x 28.1

V tem mesecu mineva 152 let od rojstva Ivana Groharja (15. 6. 1867 - 19. 4. 1911) velja za pomembnega predstavnika slovenskega impresionizma (Jama, Sternen, Jakopič) ter za enega ključnih umetnikov na prelomu stoletij, ki so popeljali takratno slovensko umetnost v modernizem 20. stoletja. Grohar je pomemben del svojega življenja preživel v Škofji Loki in njeni okolici (rodil se je v vasi Sorica) ter v teh krajih ustvaril nekatera svoja najbolj znana impresionistična dela. Čeprav ga danes poznamo kot mojstra krajine, je v svojem kratkem življenju ustvaril tudi nemalo slikovitih podob ljudi. Po slednjih je sicer manj znan, a njegovi portreti in figuralna dela z nabožno vsebino predstavljajo pomemben del njegovega opusa. Z njimi je začel svojo umetniško pot, sprva preizkušal realistični slog, postopoma pa vanje vnašal tudi prvine svojega značilnega, kasnejšega simbolizma in impresionizma. Zlasti v zgodnjem obdobju so ta dela, ki so nastajala večinoma po naročilu, predstavljala vir zaslužka, hkrati pa tudi močen ustvarjalni poligon, kjer je Grohar izbrusil svojo slikarsko potezo. Zanimala ga je ekspresija človeškega izraza, zlasti blizu mu je bil žanrski portret, ki ga je pogosto prenašal tudi v dela z religiozno vsebino.

Neverjetne gore

Gorenjska muzejsko-planinska transverzala

Neverjetne gore

Muzeji na Gorenjskem predstavljamo nov skupni projekt, povezan z najvidnejšo naravno značilnostjo v tem delu Slovenije. Gore so sicer danost mnogih držav, a verjetno le Slovence zaznamujejo s tako močno narodno identiteto. Predstavljajo nam simbol samostojnosti in spodbujajo k ohranjanju širšega alpskega prostora.

V okviru projekta je bila vzpostavljena Gorenjska muzejsko-planinska transverzala. Vodnik po Gorenjski muzejsko-planinski transverzali nas vodi od hriba do hriba, vmes pa obiščemo še vseh šest gorenjskih muzejev. Ob njihovem obisku vam bomo odtisnili žig v dnevnik, zbrane žige in rešene naloge v vodniku pa bomo nagradili.

Neverjetne gore vabijo tudi manj “muzejske” obiskovalce, ki se bodo podali na Geolov (Geocaching). Zakladi bodo iskalce čakali v muzejih in na vrhovih transverzale. Prvih 100 obiskovalcev, ki bodo prehodili celotno Gorenjsko muzejsko-planinsko transverzalo in prvih 150, ki bodo našli vse zaklade po naših muzejih, bomo nagradili s sledljivčki.

Utrinke delite na Instagramu #neverjetnegore.

Skupna vstopnica za 6 muzejev vključuje Vodnik po Gorenjski muzejsko – planinski transverzali, ki je na voljo tudi samostojno po ceni 5,00 €.

V projektu sodelujejo: Slovenski planinski muzej, Tržiški muzej, Muzeji radovljiške občine, Medobčinski muzej Kamnik, Gorenjski muzej in Loški muzej Škofja Loka.  

V okviru projekta so muzeji pripravili muzejske razstave na temo gora. V Kamniškem muzeju predstavljajo življenje na Veliki planini, v Tržiškem muzeju smučarsko tekmo na Zelenici, v Čebelarskem muzeju v Radovljici plemenilne postaje v visokogorju, v Gorenjskem muzeju v Kranju se spominjajo 40. obletnice slovenskega vzpona na Everest, medtem ko v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani dajejo poudarek odnosu do gora v današnjem času in navadam današnjih pohodnikov. V Loškem muzeju smo pripravili razstavo Lubnik - Gora velikanov

Koledar dogodkov

15. 6. 2019 @ 17:00

Dnevi arheologije v Loškem muzeju

Javno vodstvo za družine po razstavi Lubnik - Gora velikanov in ustvarjalna delavnica za otroke

 

15. 6. 2019 @ 19:00

Loški muzej Škofja Loka

Poletna muzejska noč v Loškem muzeju

 

19. 6. 2019 @ 19:00

Galerija na Gradu

Odprtje razstave 80 let Loškega muzeja

 

27. 6. 2019 @ 20:00

Loški grad

Dalmatinski večer pod zvezdami

 

Spremljajte nas

Loški muzej Škofja Loka @ Facebook Loški muzej Škofja Loka @ Instagram Loški muzej Škofja Loka @ YouTube Loški muzej Škofja Loka @ TripAdvisor

Vsak drugi ponedeljek nas lahko poslušate v oddaji Muzejski zapiski na Radiu Sora, kjer predstavljamo naše aktualno delo in zanimivosti iz muzeja.