Novičnik Loškega muzeja

Muzejske novice

France Košir: Tihožitje, 1934. ©Fototeka Loškega muzeja

Moje tihožitje v času karantene

Vabimo vas, da se nam pridružite pri umetniškem ustvarjanju in ustvarite svoje prav posebno tihožitje, ki odraža vaš novi vsakdan.

Preberi več
Pasijonska zbirka v Loškem muzeju ©Janez Pelko

O Škofjeloškem pasijonu na Radiu Slovenija

Naš kustos za arheologijo Jože Štukl je za Radio Slovenija spregovoril o Škofjeloškem pasijonu in Pasijonskem almanahu.

Preberi več
Grajski vrt pred ureditvijo, oktobra 2017. ©Fototeka Loškega muzeja

Projekt Sožitje na grajskem vrtu

Vključevanje oseb z motnjami v duševnem razvoju v lokalno okolje

Sodoben in vključujoč muzej kot nosilec družbene zavesti mora biti obenem tudi njen sooblikovalec. Še posebej ključnega pomena za to je vključevanje in omogočanje dostopa do muzeja družbenim skupinam, ki so bile donedavnega marginalizirane.

Preberi več

Muzejske zanimivosti

Tabernakeljska omara, ki se je nahajala v dvorcu na Visokem v času, ko sta tam bivala dr. Ivan in Franja Tavčar. ©Fototeka Loškega muzeja

Pisalna miza z dvorca na Visokem

V muzeju hranimo tabernakeljsko omaro, ki jo je dr. Ivan Tavčar uporabljal v dvorcu na Visokem v Poljanski dolini. Izdelana je bila v 18. stoletju, v času živahne pisalne kulture.

Preberi več
Ločan Šober v sokolskem kroju, začetek 20. stoletja. © Fototeka Loškega muzeja

Pravila in disciplina Telovadnega društva Sokol v Škofji Loki

Loško sokolsko društvo, ustanovljeno 2. februarja 1906 v prostorih čitalnice v gostilni Krona na Mestnem trgu, je dajalo velik pomen disciplini, in to ne le v telovadnici, temveč tudi na drugih javnih mestih.

Preberi več
Poslikana panjska končnica s prihodom Kristusa v Jeruzalem. Selška delavnica, druga polovica 19. stoletja. Hrani Loški muzej Škofja Loka. ©Tihomir Pinter

Cvetna nedelja

Cvetna nedelja je nedelja pred veliko nočjo, ko kristjani v cerkvah blagoslavljajo šopke pomladanskega zelenja. Na ta dan se spominjajo Kristusovega prihoda v Jeruzalem, ko ga je navdušeno pozdravljala množica ljudi in pred njim po tleh polagala palmove veje, ki simbolizirajo zmago vere nad mučeništvom.

Preberi več
 ©Fototeka Loškega muzeja

Cerkev sv. Janeza Krstnika na Suhi in njen kranjski prezbiterij

Cerkev sv. Janeza Krstnika na Suhi pri Škofji Loki spada med naše najpomembnejše in slikovite kulturne spomenike iz sredine 15. stoletja, ikonografski program poslikave v notranjščini pa dognano uresničuje sistem poslikanega kranjskega prezbiterija.

Preberi več

Vidne osebnosti z Loškega

Doroteja Gorišek ©Fototeka Loškega muzeja

Doroteja Gorišek

Doroteja Gorišek je bila v muzeju zaposlena kot arhivarka, dokumentirala in inventarizirala je precej predmetov in fotografij ter bila pobudnica številnih akcij v muzeju, od terenskega dela do postavitve zbirk.

Preberi več

Cvetko Golar ©Fototeka Loškega muzeja

Cvetko Golar

Cvetko Golar je bil pesnik, pripovednik in dramatik. Do leta 1948 je bil po Cankarju najbolj igrani slovenski avtor v ljubljanski Drami. Po njem se danes v Škofji Loki imenuje osnovna šola.

Preberi več

Odpiralni čas

Loški muzej do preklica zaprt

Loški muzej do preklica zaprt

Ukrepi za omejitev širjenja koronavirusa

Loški muzej in Galerija Ivana Groharja sta za obiskovalke in obiskovalce zaprta. Ukrep velja od 13. 3. 2020 do preklica.

Preberi več

Spremljajte nas

Loški muzej Škofja Loka @ Facebook Loški muzej Škofja Loka @ Instagram Loški muzej Škofja Loka @ YouTube Loški muzej Škofja Loka @ TripAdvisor

Vsak drugi ponedeljek nas lahko poslušate v oddaji Muzejski zapiski na Radiu Sora, kjer predstavljamo naše aktualno delo in zanimivosti iz muzeja.