Novičnik Loškega muzeja

NOVICE

Dan žena, 8. marec

Dan žensk, 8. marec

Ob mednarodnem dnevu žensk, 8. marcu, čestitamo vsem ženskam in jih vabimo na obisk muzejskih zbirk, ki si jih lahko na ta dan ogledajo brezplačno.

Preberi več
Dolgo 19. stoletje: Nove vsebine na spletu

Dolgo 19. stoletje: Nove vsebine na spletu

Ponovno vas vabimo k branju nanovo dodanih posameznih poglavij o življenju na Loškem v 19. stoletju. Vsebine predstavljajo del razstave Dolgo 19. stoletje: Škofja Loka od leta 1803 do leta 1914, ki je na ogled v Galeriji na gradu. Poglavja se bodo v prihodnje še dopolnjevala, zato vabljeni k rednemu spremljanju naše spletne strani.

Preberi več
Nejč Slapar, Galaksija, 1976, tuš na papirju, 2,6 x 10m

Galaksija Nejča Slaparja na razstavi razširjeni vid v Cukrarni

16. 2.–26. 5. 2024

V ljubljanski Cukrarni so v petek, 16. 2., ob 19. uri odprli razstavo Razširjeni vid, ki združuje stvaritve 20 umetnic in umetnikov v časovnem razponu 50-ih let. S svojimi deli se predstavljajo: Marko Batista, Uršula Berlot, Beti Bricelj, Ksenija Čerče, Sandi Červek, Vuk Ćosić, DK, Dušan Fišer, Vadim Fiškin, Meta Grgurevič, Sanela Jahić, Danilo Jejčič, Peter Koštrun, Blažka Križan, Oto Rimele, Nejč Slapar, Nika Špan, Dušan Tršar, Vinko Tušek in Edvard Zajec.

Med razstavljenimi deli zagotovo izstopa monumentalna risba z naslovom Galaksija (1976, tuš na papirju, 2,6 x 10,2 m) pred mesecem dni umrlega vizualnega umetnika in člana Združenja umetnikov Škofja Loka – Nejča Slaparja. Gre za primer opartističnega nefiguralnega stila v umetnosti 2. polovice 20. stoletja, ki v Sloveniji ni bil preveč razširjen. Galaksija spada med vrhunske dosežke ne samo slovenske, temveč tudi jugoslovanske umetnosti tistega časa. Avtor jo je prvič predstavil na samostojni razstavi v Galeriji na Loškem gradu leta 1977, še istega leta pa jo je kranjska občina podarila tedanjemu predsedniku Jugoslavije Titu ob njegovem prvomajskem obisku v Kranju in proslavi na Joštu. Za razstavo Razširjeni vid je bila risba sposojena iz zbirke Muzeja istorije Jugoslavije iz Beograda.

Preberi več
Boris Jesih, sredina 70. let prejšnjega stoletja, fotograf neznan

Odšel je slikar Boris Jesih (8.8.1943- 21.2.2024)

Poslovil se je je akademski slikar Boris Jesih, redni profesor za grafiko, risanje in slikanje na ljubljanski Pedagoški fakulteti med leti 1987 in 2009 ter dolgoletni član Združenja umetnikov Škofja Loka.

Preberi več
Prešernov dan v Loškem muzeju

Prešernov dan v Loškem muzeju

Na Prešernov dan nas je na vseh naših lokacijah skupaj obiskalo 2403 obiskovalk in obiskovalcev.

Naše zbirke in razstave ste si ogledali samostojno, kar 296 pa se vas je udeležilo raznolikega programa vodstev in delavnic.

Hvala, da ste kulturni praznik preživeli v naši družbi in veselimo se vašega ponovnega obiska!

Preberi več

MUZEJSKE ZANIMIVOSTI

Načrt cestnega omrežja v Ilirskih provincah. V: Melitta Pivec-Stele, La vie économique des Provinces Illyriennes, Institut d'Etudes Slaves de l'Université de Paris, Collection Historique–VI., Pariz, 1930, str. 360–361.

Ceste in potovanja

Škofja Loka z Mestnim in Spodnjim trgom ter predmestji[1] je v 19. stoletju predstavljalo upravno, kulturno in gospodarsko središče loškega področja. Preko loškega ozemlja je že od srednjega veka dalje potekal živahen promet. Tovorniki in vozniki so iz ljubljanske kotline vozili čez Škofjo Loko v Poljansko dolino in naprej v Italijo. Pomembna prometna povezava je bila vzpostavljena še proti severu do Nemčije in proti jugu na Reko.[2] Še v prvi polovici 19. stoletja so bila potovanja draga in dolgotrajna, občasno pa celo nevarna. V drugi polovici stoletja pa so postala hitrejša, udobnejša in dostopnejša širokemu krogu prebivalcev.

Preberi več
Samostrel se je uporabljal tudi pri lovu na ptice. Codex Manese, Zürich 1300-1340, hrani Univerzitetna knjižnica v Heidelbergu

Srednjeveška saga o loku, samostrelu in puščičnih osteh

Ob občasni razstavi o gradu Divja Loka, ki je na ogled v stalni zbirki Loškega muzeja, nadaljujemo s predstavitvami predmetov srednjeveške materialne kulture, ki so bili doslej odkriti na tej utrjeni freisinški postojanki. Tokrat smo se posvetili loku in samostrelu, dvema srednjeveškima orožjema, ki sta se uporabljala ne le za boj na daljavo, ampak tudi za lov. Do uveljavitve ognjenega strelnega orožja sta predstavljala vrhunec orožarske tehnologije. Ker se v arheoloških kontekstih nista ohranila, o njuni prisotnosti in uporabi pričajo predvsem železne puščične osti različnih oblik in velikosti, ki so bile sestavni del njunih izstrelkov (puščic).

Preberi več

ODPIRALNI ČAS

Odpiralni čas marca

Odpiralni čas marca

V marcu bo Loški muzej odprt po zimskem odpiralnem času in sicer od torka do nedelje med 10. in 17. uro,
Galerija Ivana Groharja pa od torka do nedelje od 10. do 14. ure, ob sredah do 17. ure.

Preberi več

Koledar dogodkov

9. 3. 2024 @ 11:00

Loški muzej Škofja Loka

Javno vodstvo po razstavi Dolgo 19. stoletje, Škofja Loka od leta 1803 do leta 1914

 

13. 3. 2024 @ 19:00

Škoparjeva hiša

Pripovedke ob peči: Boštjan Napotnik

 

20. 3. 2024 @ 18:00

Loški muzej Škofja Loka

Predavanje dr. Bojana Knifica: Fenomen »narodne noše«

 

23. 3. 2024 @ 11:00

Galerija Franceta Miheliča

Grafična delavnica za otroke in družine

 

27. 3. 2024 @ 18:00

Galerija Ivana Groharja

Otvoritev razstave Vesne Bukovec: Svet brez meja

 

30. 3. 2024 @ 11:00

Loški muzej Škofja Loka

Grajska matineja: vodeni ogled Loškega muzeja in kava v Grajski kavarni Škofja Loka

 

Spremljajte nas

Loški muzej Škofja Loka @ Facebook Loški muzej Škofja Loka @ Instagram Loški muzej Škofja Loka @ YouTube Loški muzej Škofja Loka @ TripAdvisor

Vsak drugi ponedeljek nas lahko poslušate v oddaji Muzejski zapiski na Radiu Sora, kjer predstavljamo naše aktualno delo in zanimivosti iz muzeja.