Novičnik Loškega muzeja

 MUZEJSKE NOVICE

 

Etnološka zbirka ©Janez Pelko

Z novembrom začenjamo z zimskim odpiralnim časom

Loški muzej je z začetkom meseca novembra odprt po zimskem odpiralnem času. 

Preberi več
Lovrenc Košir ©Fototeka Loškega muzeja

Z nami praznujejo: Filatelistično društvo Lovro Košir Škofja Loka

Zanimivost z razstave

V Galeriji Ivana Groharja na Mestnem trgu si lahko do 24. novembra ogledate razstavo z naslovom Z nami praznujejo. Razstava predstavlja nekaj pomembnih loških društev, šol in klubov, ki letos praznujejo jubilej svojega delovanja, med drugimi Filatelistično društvo Lovro Košir Škofja Loka. Društvo nosi ime po Lovrencu Koširju (1804, Spodnja Luša – 1879, Dunaj), poštnem inovatorju in rojaku. 

Preberi več
 ©Marine Floret

Novo v spletnem Video arhivu!

Predavanje sestre Marte Triler: Nunske šole na Loškem gradu

V našem video arhivu si zdaj lahko ogledate predavanje Nunske šole na Loškem gradu sestre uršulinke Marte Triler, ki smo ga organizirali v sklopu Muzejskega tedna ob 80-letnici Loškega muzeja. 

Preberi več
Naslovnica publikacije Ribniško lončarstvo. Včeraj. Danes. Jutri? ©Rokodelski center Ribnica

Predstavitev publikacije Ribniško lončarstvo. Včeraj. Danes. Jutri?

Sodelovanja naših kustosov

V torek, 1. oktobra, je Mojca Šifrer Bulovec, kustosinja etnologinja v Loškem muzeju, v Rokodelskem centru Ribnica predstavila novo publikacijo Ribniško lončarstvo. Včeraj. Danes. Jutri?, ki je nastala v okviru istoimenskega projekta, ki je sofinanciran s strani Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja. Publikacijo sta predstavili avtorici Mojca Šifrer Bulovec in Tina Zajc Zver.

Preberi več

 

80 LET LOŠKEGA MUZEJA

 

V letošnjem letu praznujemo 80-letnico ustanovitve Loškega muzeja. Muzej je bil ustanovljen na pobudo Muzejskega društva Škofja Loka, svoja vrata pa je javnosti prvič odprl 27. avgusta 1939 v mestni hiši (Rotovžu) na Mestnem trgu. Prostore na Loškem gradu je muzej pridobil v letu 1959.

Letošnje leto tako posvečamo raziskovanju in predstavljanju 80 let Loškega muzeja - skozi celo leto bomo z vami delili zanimivosti, povezane z našo zgodovino in našim delom, ter vam predstavljali muzejske predmete iz naših zbirk. Obletnici bodo posvečeni tudi naši dogodki in del našega razstavnega programa.

Vabljeni, da praznujete z nami!

Loški grad in muzej, 1962

Prvi vodnik po muzejskih zbirkah Loškega muzeja

Ko se je muzej leta 1959 preselil iz Puštalskega gradu na Loški grad je ponovno razstavil tematsko zaokrožene zbirke, jih nadgradil, dodal nove in zastavil tudi spremljevalni program (vodstva po muzeju, delavnice, učne ure, itd.). Vsekakor pa je bilo potrebno podati osnovne informacije o zbirkah tudi tistim obiskovalcem, ki se muzejskih spremljevalnih programov niso udeležili in so si muzej ogledali samostojno. Za slednje je bila leta 1962 izdana knjižica z naslovom Loški grad in muzej – Vodnik po Loškem muzeju.

Preberi več

 

MUZEJSKE ZANIMIVOSTI 

 

Panjske končnice

Panjske končnice

V 18. stoletju so začeli prevladovati nizki panji, ki se jih je prijelo ime kranjič. Na sprednjem delu kranjiča je podolgovata, pravokotna deščica z odprtino za izletavanje čebel, imenovana končnica, ki so jo od srede 18. stoletja in ponekod še vse do konca prve svetovne vojne (1918) poslikavali z oljnimi barvami.

Preberi več

Svinja, lesena, iz cerkve sv. Štefana v Sori pri Medvodah. ©Hrani Loški muzej Škofja Loka.

Votivi

Votiv je predmet, “ki je zaradi zaobljube, storjene v nesreči ali zahvale za izkazano milost ali vnaprejšnje svete zaščite podrejen Cerkvi ali posvečen svetim osebam.” [1] Votiv ali zaobljubni dar je tridimenzionalni predmet, ki s svojo plastično obliko oponaša obliko živalskega ali človeškega telesa ali njegovega posameznega organa. Pojem zaobljubiti se pa predstavlja skupek dejanj, s katerim vernik opravi romanje, spoved, sodeluje pri liturgiji in sprejme obhajilo ter votiv postavi na oltar v posebnem obhodu po liturgični slovesnosti. 

Preberi več

Avgust Berthold ©Vir: www.gorenjci.si

Avgust Berthold

Avgust Berthold velja za prvega slovenskega umetniškega fotografa in za predstavnika piktoralizma. Pri izdelavi fotografij je uporabljal gumijev postopek, ki se z zrnatostjo površine papirja in z zamegljenimi linijami približa impresionističnim slikarskim tehnikam. Danes ga uvrščamo v impresionistične kroge umetnosti v začetku 20. stoletja. 

Preberi več
Muzejske zanimivosti

Kult cesarja Franca Jožefa I.

Cesar Franc Jožef I. Habsburško-Lotarinški je Avstro-Ogrski monarhiji vladal skoraj sedem desetletij. Kult cesarja je imel v večnacionalni habsburški monarhiji povezovalno vlogo. Cesar je predstavljal osrednji simbol monarhije in njene enotnosti. Njegovi portreti so viseli v vsaki šoli, vojaški ustanovi in uradu, meščani so imeli slike obešene po domovih, dostojanstveniki so oponašali njegove zalisce. Po cesarju so se imenovale šole, bolnišnice, druge ustanove.

Preberi več

Koledar dogodkov

4. 11. 2019 @ 19:30

Kapela na Loškem gradu

Festival Loka da Camera

Grajski Nocturno

 

9. 11. 2019 @ 10:00

Galerija Ivana Groharja

Vodenje po razstavi Z nami praznujejo

 

20. 11. 2019 @ 19:00

Loški grad

40+ ... Skozi čas in naprej ...

40 let Združenja umetnikov Škofja Loka

 

22. 11. 2019 @ 18:00

Loški muzej Škofja Loka

Barvna paleta z mojega pleta: 'Potovanja'

 

23. 11. 2019 @ 10:00

Galerija Ivana Groharja

Pravljica v galeriji

O kralju z umazanimi nogami in druge pravljice

 

26. 11. 2019 @ 17:00

Loški muzej Škofja Loka

Študijski krožek Ločanke

 

27. 11. 2019 @ 19:00

Škoparjeva hiša

Pripovedni večer za odrasle v Škoparjevi hiši

Zgodbe o smrti in ljubezni

 

30. 11. 2019 @ 17:00

Mestni trg

Odprtje Izložb domišljije

Prižig prazničnih luči in odprtje festivala Loka v snegu

 

Spremljajte nas

Loški muzej Škofja Loka @ Facebook Loški muzej Škofja Loka @ Instagram Loški muzej Škofja Loka @ YouTube Loški muzej Škofja Loka @ TripAdvisor

Vsak drugi ponedeljek nas lahko poslušate v oddaji Muzejski zapiski na Radiu Sora, kjer predstavljamo naše aktualno delo in zanimivosti iz muzeja.