Novičnik Loškega muzeja

Muzejske novice

Anja Strajnar: Miložitje ©Anja Strajnar

Moje tihožitje v času karantene

Prva tihožitja na ogled

Na ogled postavljamo prva tihožitja, ki smo jih v okviru ustvarjalnega natečaja Moje tihožitje v času karantene prejeli prejšnji teden.

Preberi več
France Mihelič, 18. maja 1989. ©Igor Modic

Galerija in zbirka likovnih del Franceta Miheliča v Kašči

V letu 2020 bomo v okviru Galerije Franceta Miheliča predstavili niz manj znanih fotografskih portretnih upodobitev slikarja Franceta Miheliča iz njegovih različnih življenjskih obdobij.

Preberi več
Dr. Asta Vrečko ©Fototeka Loškega muzeja

Novo v Videoarhivu

Predavanje dr. Aste Vrečko: Društva umetnikov in njihova vloga v družbi

V videoarhivu Loškega muzeja si lahko ogledate posnetek predavanja, v katerem se je dr. Asta Vrečko posvetila zgodovini društev umetnikov na Slovenskem v času družbenih sprememb in njihovi vlogi.

Preberi več

Muzejske zanimivosti

Poslikava pirhov v Škofji Loki in okolici. ©Objavljeno v: Albert Sič, Narodni okraski na pirhih in kožuhih, Ljubljana 1922, priloga 10.

Velikonočni pirhi

Jajce je prastar simbol, ki ga najdemo v skoraj vseh preprostih in razvitih religijah sveta. Slovenska velikonočna jajca – pirhi, pisanice, remenke – se uvršajo med najlepše okrašene primerke v Evropi.

Preberi več
Satan – zmaj, detajl lesene skulpture sv. Mihaela iz sredine 19. stoletja, hrani Loški muzej Škofja Loka. ©Fototeka Loškega muzeja

Demoničnost v umetnosti loških cerkva

Poslikana loška srednjeveška cerkev ni samo skladna enota ikonografskega in arhitekturnega sestava, temveč tudi primer skladnosti med arhitekturo in funkcijo slike v prostoru.

Preberi več
Ena od strani iz spominske knjige, ki jo hrani Loški muzej Škofja Loka. ©Fototeka Loškega muzeja

Sestre uršulinke in šolska disciplina

Kljub strogim pravilom uršulinskih šol, ki so določala celo interakcijo med gojenkami, se je med njimi spletlo precej tesnih prijateljskih vezi, o čemer priča tudi spominska knjiga, v katero so vpisovale svoje misli in spomine.

Preberi več
Dekliški krožek Orlic v sprevodu pred Lahovim mostom na Spodnjem trgu, okoli leta 1937. ©Fototeka Loškega muzeja

Loške orlice

Na velikem zborovanju Slovenske krščanske socialne zveze leta 1905 je bila dana prva javna pobuda za vključevanje telovadbe v program izobraževalnih društev. Leta 1909 je bil ustanovljen telovadni odsek Orli, leta 1919 pa še dekliški krožek Orlice.

Preberi več
Loški grad po Merianu, 1649. ©Fototeka Loškega muzeja

O Loškem gradu

Na Loški grad se nanaša omemba v pisnih virih iz leta 1202, kjer beremo o močno utrjenem gradu v Loki. 

Preberi več

Vidne osebnosti z Loškega

 ©Fototeka Loškega muzeja

Zorka Šubic

Zorka Šubic je bila od leta 1975 do 1999 kustostinja za arheologijo v Loškem muzeju. Za vpis arheološkega gradiva je vpeljala inventarne knjige in pripravila nekaj stalnih arheoloških zbirk in razstav. 

Preberi več

Gojmir Anton Kos: Avtoportret, 1945, olje na platno. ©Fototeka Loškega muzeja

Slikar Gojmir Anton Kos

(1896–1970)    

Pred pol stoletja nas je zapustil Gojmir Anton Kos, eden najpomembnejših slovenskih likovnih umetnikov prejšnjega stoletja, čigar rod izhaja iz Selške doline.

Preberi več

Odpiralni čas

Loški muzej do preklica zaprt

Loški muzej do preklica zaprt

Ukrepi za omejitev širjenja koronavirusa

Loški muzej in Galerija Ivana Groharja sta za obiskovalke in obiskovalce zaprta. Ukrep velja od 13. 3. 2020 do preklica. V tem času smo dosegljivi po e-pošti.

Preberi več

Spremljajte nas

Loški muzej Škofja Loka @ Facebook Loški muzej Škofja Loka @ Instagram Loški muzej Škofja Loka @ YouTube Loški muzej Škofja Loka @ TripAdvisor

Vsak drugi ponedeljek nas lahko poslušate v oddaji Muzejski zapiski na Radiu Sora, kjer predstavljamo naše aktualno delo in zanimivosti iz muzeja.