Novičnik Loškega muzeja

Konec karantene

V Loškem muzeju Škofja Loka smo spet na običajnih delovnih mestih in se pripravljamo na jutrišnje ponovno odprtje Loškega muzeja in Galerije Ivana Groharja za obiskovalce. Tudi novičnik, ki smo ga ves čas karantene pripravljali vsak teden, se vrača v stare tirnice in bo v vaše nabiralnike ponovno prihajal enkrat na mesec.

Ostanite zdravi!

Muzejske novice

 ©Jure Nastran

Vrata ponovno odpiramo 5. maja

Loški muzej Škofja Loka v skladu z dogovorom Skupnosti muzejev Slovenije in Mednarodnega muzejskega sveta ICOM Slovenija svoja vrata odpira v torek, 5. maja 2020, ob 10.00.

Preberi več
 ©NIJZ

Navodila za varen obisk muzeja

Objavljamo natančna navodila za varen obisk muzeja. Vanj vstopajte zdravi, z lastno zaščitno masko in ves čas upoštevajte vse zaščitne ukrepe.

Preberi več
Tomaž Furlan in Boštajn Soklič ©Barbara Sterle Vurnik

Spletni arhiv Združenja umetnikov Škofja Loka

V izobraževalni kotiček Muzej+ smo dodali Spletni arhiv Združenja umetnikov Škofja Loka, v katerem predstavljamo gradivo o sedanjih in preteklih umetnikih in umetnicah ZUŠL-a ter njihovem delu.

Preberi več
Katalog slovenskih glin predstavlja raznolikost gline pri nas, številčnost lokalnih nahajališč in njihov pomen za slovensko lončarsko tradicijo. ©Arhiv Urbana Magušarja

Glina v prostoru in času

Katalog slovenskih glin ter Srednjeveška in novoveška keramika iz Škofje Loke

V Loškem muzeju pripravljamo razstavo projekta Katalog slovenskih glin lončarja in industrijskega oblikovalca Urbana Megušarja ter jo razširjamo in povezujemo z izborom predmetov iz gline iz obdobja srednjega in novega veka iz Škofje Loke.

Preberi več
V projektu Zaljubljeni v ustvarjalnost povezujemo bogato tradicijo klobučarstva, tesno povezano s tovarno klobukov Šešir, in sodobno rokodelstvo. ©Tone Mlakar

Mednarodne konvencije in listine o ohranjanju dediščine

Muzeji morajo za potrebe celostnega ohranjanja dediščine in njenih vrednot za prihodnje rodove postati inkluzivni, vključujoči, sodobni in demokratični. To so prepoznale tudi številne mednarodne konvencije in listine, ki jih je podpisala oziroma ratificirala tudi Slovenija.

Preberi več

Odpiralni čas

 ©Janez Pelko

Odpiralni čas maja

Loški muzej bo maja odprt od torka do nedelje med 10. in 18. uro, Galerija Ivana Groharja pa ob torkih, četrtkih in petkih med 10. in 14. uro, ob sredah med 10. in 17. uro, ob sobotah in nedeljah pa med 9. in 13. uro.

Preberi več

Muzejske zanimivosti

Skica pritličja gradu in grajskega dvorišča iz Šolskega lista uršulinskih šol na Loškem gradu. Hrani Slovenski šolski muzej. ©Slovenski šolski muzej

Šolski list Zasebne dekliške meščanske šole uršulink

Iz šolskega lista uršulinskih šol na Loškem gradu lahko razberemo kratko zgodovino šolskega poslopja in opredelitev učnega jezika, priloženi pa sta tudi skici tlorisa pritličja gradu in grajskega vrta.

Preberi več
Delavska stavkovna straža med stavko v tovarni klobukov Šešir. ©Fototeka Loškega muzeja

»Namesto grenkega pelina nalijmo danes si kozarec vina.«

Delovne razmere v Šeširju so bile v 20. in prvi polovici 30. let 20. stoletja zelo težke. Nestalnost zaposlitve, neizplačevanje nadur, delo v nevarnih pogojih in nizke plače so delavce in delavke leta 1935 pripeljale do stavke.

Preberi več
Gradnja Sokolskega doma na Mestnem trgu v Škofji Loki leta 1921. ©Fototeka Loškega muzeja

Sokolski dom

Sokolski dom so slavnostno odprli 6. julija 1922. Sprva je bil namenjen telovadbi, danes pa deluje kot eden od kulturnih centrov Škofje Loke.

Preberi več
Panj kranjič s poslikano panjsko končnico. Hrani Loški muzej Škofja Loka ©Tomaž Lunder

Kulturna dediščina v povezavi z medom in voskom

Kako dobro poznate kulturno dediščino, povezano z medom in voskom? Kaj so panjske končnice in kaj nunski lect? Kako nastaneta medica in lect? Kaj je mali kruhek?

Preberi več
Marija Pavlič: Indijanski obred, med letoma 1870 in 1890, olje na leseni deščici, etnološka zbirka Loškega muzeja Škofja Loka. ©Fototeka Loškega muzeja

Indijanci v Loškem muzeju

Poslikava panjskih končnic je ena najbolj razvejanih oblik slovenske krasilne umetnosti, ki jo odlikuje pestrost in raznolikost motivov, tako religioznih kot posvetnih.

Preberi več
Edi Sever: Loka, 2018, akvarel. ©Fototeka Loškega muzeja

Puštalski umetniški babilon

V okviru neformalnega združenja Puštalcev so po večini povezani ljubiteljski ustvarjalci, pa tudi profesionalci, ki si z likovnimi sredstvi družno prizadevajo spremljati življenje svoje okolice in ji vračati svoj pogled.

Preberi več

Spremljajte nas

Loški muzej Škofja Loka @ Facebook Loški muzej Škofja Loka @ Instagram Loški muzej Škofja Loka @ YouTube Loški muzej Škofja Loka @ TripAdvisor

Vsak drugi ponedeljek nas lahko poslušate v oddaji Muzejski zapiski na Radiu Sora, kjer predstavljamo naše aktualno delo in zanimivosti iz muzeja.