Sreda, 3. maj 2023

Razstava Iz muzejskih depojev: Ive Šubic Foto: Janez Pelko
Razstava Ive Šubic – ilustrator in kulturni delavec <em>Foto: Janez Pelko</em>
Razstava Ive Šubic – ilustrator in kulturni delavec Foto: Janez Pelko

Razstavi, ki smo ju pripravili lani ob 100. obletnici rojstva Iveta Šubica, sta na ogled le še do nedelje, 7. maja.

Na razstavi Iz muzejskih depojev: Ive Šubic v stalni umetnostnozgodovinski zbirki v prvem nadstropju predstavljamo nabor Šubičevih risb, slik in grafik; večinoma gre za partizanske motive dražgoške bitke, kolon in kurirjev ter podobne teme iz druge svetovne vojne. Na ogled so tudi krajine, ki so največkrat idealizirane podobe umetnikove rojstne Poljanske doline ali okoliških hribov, ter nekaj osnutkov za javne spomenike.

Na razstavi Ive Šubic – ilustrator in kulturni delavec v Galeriji na gradu je prvič predstavljen izbor ključnih del iz celotnega umetnikovega ilustratorskega opusa. Na ogled je tudi izbor skic, ki obiskovalcu ponudi nekaj uvidov v postopke in proces dela. V arhivskem delu razstave je predstavljeno Šubičevo angažirano družbeno delovanje, ki je pustilo velik pečat tako na umetniški sceni kot v širšem lokalnem okolju. Bil je namreč pobudnik ustanovitve Združenja umetnikov Škofja Loka, pobudnik in predsednik Groharjeve slikarske kolonije, avtor javnih spomenikov, akter v kulturni politiki, prejemnik Prešernove nagrade in še mnogo več.

Vabljeni na ogled!