Prvi Evropski forum za praznovanje velikega tedna in velike noči

Lucena, Španija

Pomanjšani odri s svetimi podobami in pasijonskimi prizori, ki jih ob praznovanju velike noči po mestih nosijo tudi otroci. <em>Foto: Fotoarhiv Jožeta Štukla</em>
Pomanjšani odri s svetimi podobami in pasijonskimi prizori, ki jih ob praznovanju velike noči po mestih nosijo tudi otroci. Foto: Fotoarhiv Jožeta Štukla
Predstavitev Škofjeloškega pasijona na konferenci <em>Foto: George Agius</em>
Predstavitev Škofjeloškega pasijona na konferenci Foto: George Agius
+2Glavni trg v Luceni <em>Foto: Fotoarhiv Jožeta Štukla</em>
Glavni trg v Luceni Foto: Fotoarhiv Jožeta Štukla
Dr. Ramon Montes Barquin, tehnični koordinator pri Svetu Evrope, Jernej Tavčar, Pedro Gonzales, organizator konference, in Jože Štukl <em>Foto: Fotoarhiv Jožeta Štukla</em>
Udeleženci in udeleženke ustanovnega srečanja za oblikovanje razširjene evropske mreže Caminos de Pasion <em>Foto: Fotoarhiv Jožeta Štukla</em>

Jože Štukl iz Loškega muzeja Škofja Loka in Jernej Tavčar iz Občine Škofja Loka sva se od 10. do 13. septembra 2018 mudila v Španiji, natančneje v andaluzijskem mestu Lucena, kjer je potekal prvi Evropski forum na temo praznovanja velikega tedna in velike noči. Dvodnevne strokovne konference (11.‒12. september) so se udeležili tudi še strokovnjaki iz Španije, Portugalske, Italije in Malte.

Predavatelji so predstavili najrazličnejše poglede na praznovanje velikega tedna in velike noči, in sicer s socioloških, kulturnih, umetnostnih in ekonomskih vidikov. Tudi sami smo strokovni javnosti predstavili bogastvo Škofje Loke in Škofjeloškega pasijona. Zanimanje je požela tudi predstavitev Romualdove poti, ki je ob uporabi moderne digitalne tehnologije zgodovino mesta Škofje Loke in Škofjeloški pasijon prepletla v zanimivo celoto.

Uradni del kongresa se je zaključil z ustanovnim srečanjem za oblikovanje Evropske mreže za praznovanje velikega tedna in velike noči, ki namerava zaživeti ob podpori sveta Evrope. Pod njegovo okrilje sodijo tudi Kulturne poti, ki so neke vrste povabilo k potovanju in odkrivanju bogate in raznolike evropske dediščine. Projekt se je začel leta 1987 z osnovanjem prve poti ‒ romarske poti v Santigo de Compostela. Trenutno 33 kulturnih poti zagotavlja številne prostočasne in izobraževalne dejavnosti za državljane po vsej Evropi in zunaj nje ter predstavlja ključne vire za odgovoren turizem in trajnostni razvoj. V okvir tematskih poti so vključene različne teme, od arhitekture in krajine, verskih vsebin, gastronomije in nesnovne dediščine do pomembnih osebnosti v evropski umetnosti, glasbi in literaturi.

Dneve strokovnega druženja so nam ob popoldnevih in večerih popestrili organizatorji z vodenimi ogledi mestnih znamenitosti, ni pa manjkalo niti preizkušanja pristnih andaluzijskih jedi in izbranih vin v priznanih vinskih kleteh in restavracijah.