Nedelja, 5. maj 2019

Metod Frlic: Ivan Tavčar, 2017

Aprila 2014 so na posestvu Tavčarjevega dvorca na Visokem pri Poljanah nad Škofjo Loko neznanci ukradli doprsni bronasti kip slovenskega pisatelja in politika Ivana Tavčarja. Na mestu ukradenega, v kapelici, kjer je grobnica rodbine Tavčar, od leta 2017 stoji nov portret, ki ga je izdelal akademski kipar Metod Frlic. Kip ni kopija prejšnjega in je narejen po fotografijah Tavčarja.

Kip sta Loškemu muzeju donirala kipar Metod Frlic in Alex Luckman, ki je tudi financiral izdelavo nove skulpture na Visokem. Luxman je predstavnik dedičev rodbine Tavčar, saj je bila njegova njegova babica dolga leta poročena s pisateljevim sinom Antejem Tavčarjem.

Mavčni odlitek predstavlja pomembno dopolnitev zbirke umetnosti in kulturne zgodovine.