Pretekli dogodki

3 dec Tor
Prost vstop

Na ta veseli dan kulture vas vabimo v Loški muzej in druga razstavišča.

V Loškem muzeju si lahko med 10.00 in 18.00 poleg stalnih zbirk ogledate razstavo Mala Groharjeva kolonija skozi čas, na kateri je predstavljena največja slikarska kolonija v slovenskem prostoru, namenjena mladim, ki deluje že več kot 50 let.

V Galeriji Podstreha je na ogled razstava Sodobna umetniška keramika iz Narodnega muzeja Slovenije, na kateri je predstavljenih 36 del priznanih mednarodnih umetnikov. Ob 18.00 pripravljamo voden ogled po razstavi v družbi kustosinje Narodnega muzeja dr. Zore Žbontar.

Med 10.00 in 18.00 vabljeni tudi v Škoparjevo hišo na grajskem vrtu in Galerijo Franceta Miheliča, kjer je na ogled zbirka del Franceta Miheliča in Zbirka v nastajanju Združenja umetnikov Škofja Loka, ter v Galerijo Ivana Groharja, kjer poteka Muzejska izložba domišljije, prodajna razstava izdelkov in spominkov iz muzejske trgovine, ki so jih navdihnile zbirke in razstave Loškega muzeja, ter umetniških del loških umetnic in umetnikov.

Vstop je prost, vabljeni!

30 nov Sob

Preživite dopoldne na Loškem gradu! Z muzejskim vodnikom se odpravite na ogled stalnih zbirk ter spoznajte bogato naravno in kulturno dediščino Škofjeloškega, nato pa se s kuponom odpravite še v Grajsko kavarno Škofja Loka na kavo in odličen razgled na srednjeveško mesto.

Cena: odrasli 7 EUR, seniorji (65+) 5 EUR, dijaki in študenti 4 EUR (vključuje vstopnico v muzej, vodenje in kavo po izboru v Grajski kavarni Škofja Loka)

Vabljeni!

27 nov Sre
Prost vstop

Vljudno vabljeni na odprtje nove stalne zbirke starih knjig v sredo, 27. 11. 2024, ob 18.00 v Loški muzej Škofja Loka.

V celoti bo prvič postavljena na ogled Knjižnica Ivana in Franje Tavčar z Dvorca Visoko z več kot 600 naslovi, od katerih je okoli 200 izdaj, ki so izšle pred letom 1800, kar pomeni, da že zaradi svoje starosti veljajo za kulturni spomenik in so del naše pisne kulturne dediščine.

16 nov Sob
Prost vstop

Kakšna je glina na dotik? Kaj vse lahko nastane iz njenega gnetenja? Na delavnici bomo predstavili osnovne tehnike oblikovanja gline. Pred ustvarjalnim delom se bomo sprehodili po razstavi Sodobna umetniška keramika iz Narodnega muzeja Slovenije, kar bo odličen vir navdiha, saj se bomo seznanili z raznolikostjo in kreativnostjo sodobnih umetnikov, ki ustvarjajo z glino.

Predavanje je del spremljevalnega programa razstave Sodobna umetniška keramika iz Narodnega muzeja Slovenije.

13 nov Sre
Prost vstop

Ana Duša in Andraž Polič sta pripovedovalca, ona z besedo, on z glasbo. V tokratnem naboru bodo angleške, slovenske in italijanske ljudske zgodbe in nekaj avtorskih pesmi za popoln jesenski večer. V njih se prepletajo ljubezen in smrt, veselje in žalost, solze in smeh. Življenjske zgodbe, skratka, ki se tičejo vseh in ki zlezejo pod kožo vsakomur, ki jim nastavi svoje voljno uho.

6 nov Sre
Prost vstop

Keramika in kinetika združujeta dva na prvi pogled nasprotujoča si koncepta. Na predavanju bomo raziskali, kako se združujeta prek različnih umetniških praks – instalacije, videa, performansa. Predstavljeni bodo avtorji, ki ustvarjajo na presečišču keramike in kinetike, spoznali pa bomo tudi potenciale gline in keramike.

30 okt Sre
Prost vstop

Po razstavi bo vodil dr. Skavčenko, velik poznavalec Jazbečevega življenja, pridružil se mu bo tudi avtor.

Z dr. Jevgenijem Skavčenkom smo se spoznali konec prejšnjega tisočletja, ko so v znanstvenih krogih završali zapisi o novih dognanjih glede arheološkega najdišča preživelega mesta Katastropolis. Dr. Jevgenij Skavčenko, strokovnjak na področju plastologije, vede, ki se sooča z novimi pogledi na Katastropolis, je na široko in globoko razpredal že v pogovoru z novinarjem za Plastos, Časopis za genetsko mehaniko, anarhantropozoologijo in novo frenologijo (Forum Ljubljana & Umetnostna galerija Maribor, 2001). O rasi Plastosov, ki so rezultat človeških genetskih poskus, pa je dr. Skavčenko govoril tudi ob postavitvi Muzeja Plastos v Narodnem muzeju Slovenije. Šele kasneje pa se doktor posvetil še raziskovanju Jazbečevega življenja in dela.

25 okt Pet
Prost vstop

Razstava, predavanje in gobarsko-mikološki izobraževalni sprehod po Loški učni poti.

Loški muzej s svojimi zbirkami predstavlja kulturno in naravno dediščino Škofjeloškega, javnosti pa želimo izostriti čut za okolje tudi v okviru različnih dogodkov. V letošnjem letu smo tako gostili medvrstni ekološki koncert AnimotMuzik in ga pospremili s predstavitvijo grajskih vrtov, na jesenskem dogodku pa vam bomo približali svet gliv.

Škofjeloško gobarsko društvo, ki je bilo ustanovljeno leta 1974, letos praznuje 50. obletnico. Ob tem okroglem jubileju in v spomin letos preminulemu mentorju, dolgoletnemu članu in predsedniku društva Andreju Jesenku organizira v sodelovanju z Loškim muzejem tridnevno gobarsko dogajanje.

19 okt Sob
Prost vstop

Preživite dopoldne na Loškem gradu! Tokratna grajska matineja bo malo drugačna. Na predzadnjo soboto v mesecu se boste lahko z muzejskim vodnikom odpravili na ogled stalnih zbirk ter spoznali bogato naravno in kulturno dediščino Škofjeloškega. Vodstvo bomo tokrat razširili z ogledom zbirke škofjeloškega pasijona. Matineja bo potekala v okviru dnevov Evropske mreže za praznovanje velikega tedna in velike noči 2024 (Days of the European network of Holy Week and Easter celebrations 2024). Vstop je prost.

12 okt Sob
Prost vstop

Na delavnici si bomo ogledali muzejsko zbirko del Ivana Groharja in se s pomočjo reprodukcij seznanili z obdobjem impresionizma pri nas. Spoznali bomo, na kakšen način so slikali impresionisti, kakšne barve so uporabljali in na kaj so bili pri slikanju najbolj pozorni. Po načelih impresionizma bomo ustvarjali na grajskem vrtu. Izmojstrili se bomo v mešanju barv, uporabi kratkih črtic in pikic, s katerimi bomo upodobili poljubne naravne motive z vrta.

Delavnica je primerna za otroke in starše, starejše od 6 let in je brezplačna.