Poletna muzejska noč že od leta 2002 predstavlja največjo promocijo slovenskih muzejev, galerij in drugih ustanov, ki pripravljamo programe s področja kulturne dediščine, umetnosti, kulture in zgodovine. Letošnja bo potekala v soboto, 21. junija, ko bo muzej odprt od 18.00 do 21.00, vstop pa bo v tem času brezplačen.
Pretekli dogodki
Pregledna razstava izbranih del Tomaža Furlana bo na treh lokacijah na gradu predstavila zadnjih dvajset let umetnikovega ustvarjanja. V Galeriji Podstreha bo razstavljen izbor del od leta 2005 do 2025. V pritličju bo posebej izpostavljeno Furlanovo delo Book (2010) iz stalne umetnostnozgodovinske zbirke. V Muzejski dnevni sobi, v videogledalnici, pa bo na ogled kompilacija umetnikovih videoperformansov iz cikla Wear I–XVII (2005–2014).
V okviru Evropskih dnevov arheologije vas bomo popeljali po arheološki zbirki Loškega muzeja, ob tem pa vam bomo predstavili tudi delo arheologov.
Vabimo vas na odprtje razstav, ki bosta v okviru letošnjega bienala tekstilne umetnosti BIEN v Loškem muzeju. V grajski kapeli bodo na ogled svilene poslikave, ki jih je v tehniki batik ustvarila oblikovalka tekstila Vera Sešlar Založnik, v Škoparjevi hiši na Grajskem vrtu pa bodo knjige umetnika predstavili študentje likovne pedagogike s Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani.
7. 6. 2025 @ 11:00
Vodeni ogled cerkve Marijinega oznanjenja v Crngrobu
Ste vedeli, da je cerkev Marijinega oznanjenja v Crngrobu ena najstarejših romarskih cerkva na Slovenskem in ena od treh evropskih cerkva, v katerih hranijo kitovo rebro? Te in številne druge zanimivosti lahko izveste v soboto, 7. junija 2025, ob 11. uri, ko vas bo skozi zgodovino crngrobške cerkve popeljal vodič oz. vodička Loškega muzeja.
Udeležba je brezplačna, prijave niso potrebne.
Tudi letos bo Loški muzej sodeloval na srednjeveški prireditvi Historial, ki razkriva materialno in kulturno dediščino Škofje Loke ter predstavlja tradicijo najrazličnejših cehov, na podlagi katerih še danes delujejo različne dejavnosti domače in umetnostne obrti. Osrednja tema letošnjega Historiala bo predstavitev zgodb nekdaj pomembnejših obrtniških hiš na Spodnjem trgu, s katerimi želimo obiskovalcem predstaviti njegove specifike in vlogo, ki jo je Lontrg imel skozi zgodovino.
Pridružite se nam na sprehodu po grajskem vrtu, v katerem se nahaja lapidarij z ohranjenimi arhitekturnimi elementi nekdanje župne cerkve sv. Martina v Poljanah nad Škofjo Loko. Cerkev je bila med drugo svetovno vojno močno poškodovana, po vojni pa do konca porušena. Loškemu muzeju je uspelo med rušenjem pridobiti posamezne arhitekturne elemente in jih obvarovati pred uničenjem.
Cerkev in njene ohranjene arhitekturne elemente bosta z arheološkega in umetnostnega vidika predstavila kustosa Loškega muzeja Jože Štukl in Anja Zver, ki sta o cerkvi sv. Martina v Poljanah nad Škofjo Loko pripravila tudi manjšo razstavo v razstavnem kotičku Fokus.
Vabljeni v Galerijo Ivana Groharja na javno vodstvo po razstavi Bog z vsadkom, po kateri vas bosta popeljala umetnik Metod Frlic in kustosinja razstave Anabel Černohorski.
Metod Frlic je letošnji prejemnik Groharjeve nagrade za pomembne dosežke v umetnosti, ki jo Združenje umetnikov Škofja Loka podeljuje vse od leta 1980.
31. 5. 2025 @ 11:00
Grajska matineja: vodeni ogled Loškega muzeja in kava v Grajski kavarni Škofja Loka
Preživite dopoldne na Loškem gradu! Z muzejskim vodnikom se odpravite na ogled stalnih zbirk ter spoznajte bogato naravno in kulturno dediščino Škofjeloškega, nato pa se s kuponom odpravite še v Grajsko kavarno Škofja Loka na kavo in odličen razgled na srednjeveško mesto.
Cena: odrasli 7 EUR, seniorji (65+) 5 EUR, dijaki in študenti 4 EUR (vključuje vstopnico v muzej, vodenje in kavo po izboru v Grajski kavarni Škofja Loka)
Vabljeni!
Vabljeni na odprtje razstave akademskega kiparja Metoda Frlica s humornim naslovom Bog z vsadkom. Razstava bo predstavila umetnikova novejša dela, razvrščena v različne vzporedno nastajajoče sklope.