Pretekli dogodki

22 jun Sob
Prost vstop

Na delavnici si bomo ogledali muzejsko zbirko del Ivana Groharja in se s pomočjo reprodukcij seznanili z obdobjem impresionizma pri nas. Spoznali bomo, na kakšen način so slikali impresionisti, kakšne barve so uporabljali in na kaj so bili pri slikanju najbolj pozorni. Po načelih impresionizma bomo ustvarjali na grajskem vrtu. Izmojstrili se bomo v mešanju barv, uporabi kratkih črtic in pikic, s katerimi bomo upodobili poljubne naravne motive z vrta.

Delavnica je primerna za otroke in starše, starejše od 6 let in je brezplačna.

19 jun Sre
Prost vstop

Vabimo vas na javno vodstvo po razstavi Hranilec si. Z ukradenim glasom. sodobnega vizualnega umetnika Mita Gegiča, ki deluje na področju slikarstva. Po razstavi vas bosta popeljala avtor del ter kustos razstave Boštjan Soklič.

Glavna tematika Mita Gegiča je lovstvo, ki ga upodablja kot komentar na človeško ravnanje z naravo in neuravnovešenimi razmerji moči. Svoj koncept domiselno združuje z etičnimi pomisleki, ki se dotikajo migracijske krize, toksične moškosti in živalske industrije. 

16 jun Ned
Prost vstop

V okviru Evropskih dnevov arheologije vas bomo popeljali po arheološki zbirki Loškega muzeja. Zbirka z najdbami s številnih najdišč predstavlja poselitev loškega ozemlja vse od paleolitika, preko bakrene, bronaste in železne dobe do antičnega in poznoantičnega obdobja, iz katerega je bogata materialna kultura rimskih staroselcev, vzhodnih Gotov in Langobardov. To obdobje se je zaključilo z naselitvijo Slovanov, z letom 973 pa se je začela pisna zgodovina loškega gospostva.

Vabimo vas, da se nam pridružite pri odstiranju najstarejših obdobij človekove preteklosti!

15 jun Sob
Prost vstop

Poletna muzejska noč že od leta 2002 predstavlja največjo promocijo slovenskih muzejev, galerij in drugih ustanov, ki pripravljamo programe s področja kulturne dediščine, umetnosti, kulture in zgodovine. Letošnja bo potekala v soboto, 15. junija, ko bo muzej odprt od 18.00 do 21.00, vstop pa bo v tem času brezplačen.

Obiščete lahko:

Loški muzej Škofja Loka

Škoparjevo hišo

Vabljeni!

12 jun Sre
Prost vstop

V sredo, 12. 6. 2024 vas vabimo na Loški grad na otvoritev treh razstav v okviru raziskovalno-razstavnega projekta Skupaj, ki postavlja v ospredje ljubiteljsko kulturo (zlasti likovno umetnost) in njen pomen tako za profesionalno kulturo in umetnost kot družbo v celoti. V Loškem muzeju smo ga pripravili v sodelovanju z Javnim skladom RS za kulturne dejavnosti (JSKD).

Program odprtja

  • 17.00 Pogovor z Agato Pavlovec (SI), Žigo Karižem (SI) in Zoranom Kuzmanovićem (SRB) o pomenu kulturno-umetniške vzgoje skozi osebno formativno izkušnjo na Mali Groharjevi koloniji v 80. letih prejšnjega stoletja
  • 18.00 Vodstvo po razstavi Krog se je sklenil z umetnico in umetnikoma
  • 19.00 Uradno odprtje z nagovori Saše Nabergoj, direktorice Loškega muzeja in avtorice koncepta projekta Skupaj, Roberta Lozarja, državnega selektorja in in dr. Tomaža Simetingerja, pomočnika direktorja za program JSKD.

Razstavo bo slovesno odprl župan Občine Škofja Loka Tine Radinja.

Glasbena instalacija: ZVOKI SPOMINA, zamisel in izvedba Janez Jocif.

8 jun Sob
Prost vstop

Avtorja Ajda Tomazin in Rok Kravanja svoje raziskovanje dela s predstavniki 3. življenjskega obdobja nadaljujeta v Škofji Loki. Izoblikovala se je skupina seniork in seniorjev Jata izkušenih, ki tokrat zbuja spomine v Loškem muzeju. Subtilno orisuje spreminjajočo se podobo starega mestnega jedra, beleži okruške odtisov in družbeni utrip kraja, ki je podvržen osebnim doživetjem in pogledom. Prvoosebna pripoved s poudarjeno subjektivnostjo razkriva mnogoterost intimnih videnj na mesto in Loški grad ter rahločutno, a odkrito spregovori o spreminjanju, minevanju, spominih, bližini, soodvisnosti in povezanosti. Pot nas bo vodila skozi zbirke Loškega muzeja in v navezavi s predmeti v njih bomo odstrli osebna pričevanja. Vsi udeleženci bodo za spremljanje pripovedovanja prejeli slušalke.

Vstop je brezplačen, potrebna pa je rezervacija na: odprti.predali@gmail.com ali pr@loski-muzej.si

1 jun Sob
1. 6. 2024 @ 11:00

Vodeni ogled cerkve Marijinega oznanjenja v Crngrobu

Cerkev Marijinega oznanjenja v Crngrobu
Prost vstop

Ste vedeli, da je cerkev Marijinega oznanjenja v Crngrobu ena najstarejših romarskih cerkva na Slovenskem in ena od treh evropskih cerkva, v katerih hranijo kitovo rebro? Te in številne druge zanimivosti lahko izveste v soboto, 1. junija 2024, ob 11. uri, ko vas bo skozi zgodovino crngrobške cerkve popeljal vodič oz. vodička Loškega muzeja. Udeležba je brezplačna, prijave niso potrebne.

1 jun Sob
1. 6. 2024 @ 10:00

Loški muzej na Historialu

Spodnji trg
Prost vstop

Tudi letos bo Loški muzej sodeloval na srednjeveški prireditvi Historial, ki razkriva materialno in kulturno dediščino Škofje Loke ter predstavlja tradicijo najrazličnejših cehov, na podlagi katerih še danes delujejo različne dejavnosti domače in umetnostne obrti. Letos se bo prireditev odvijala na več prizoriščih na Spodnjem trgu, Cankarjevem trgu in Trgu pod gradom.

31 maj Pet
31. 5. 2024 @ 16:30

Rdeče zlato: Žafran v Škofji Loki

Loški grad
Prost vstop

V okviru akcije Dobimo se na vrtovih vas vabimo na sprehod po grajskem vrtu z višjo kustosinjo Biljano Ristić in predavanje o žafranu z Ivanom Manganijem in Anjo Bukudur iz podjetja Žafran Tolmin.

Višja kustosinja Biljana Ristić nam bo orisala zgodovino žafrana in njegovo uporabo na Loškem področju, nato pa nam bo na sprehodu po Grajskem vrtu predstavila njegovo preteklost od srednjega veka do sester uršulink ter njegovo vlogo danes.

Ivan Mangani in Anja Bukudur se že nekaj let ukvarjata z gojenjem žafrana. Predstavila nam bosta njegove lastnosti, načine gojenja ter uporabo v kulinariki in v zdravilne namene.

 

 

29 maj Sre
Prost vstop

Mito Gegič je sodobni vizualni umetnik, ki deluje na področju slikarstva. Njegova glavna tematika je lovstvo, ki ga upodablja kot komentar na človeško ravnanje z naravo in neuravnovešenimi razmerji moči. Svoj koncept domiselno združuje z etičnimi pomisleki, ki se dotikajo migracijske krize, toksične moškosti in živalske industrije. Ustvarja s pomočjo tehnike, ki je v slovenskem prostoru unikatna. Platno prelepi s samolepilnimi trakovi, na spletu pa poišče primeren motiv, ki ga preslika na polepljeno površino. Ob tem pripravi drugo platno in posamezne trakove s prvega prenese na novo platno. Tako hkrati rekonstruira in sestavlja novo podobo. V Galeriji Ivana Groharja se bo predstavil z izborom slik iz zadnjih ciklov.