Gobarski vikend v Loškem muzeju Škofja Loka
25. 10. — 27. 10. 2024
Razstava, predavanje in gobarsko-mikološki izobraževalni sprehod po Loški učni poti.
Loški muzej s svojimi zbirkami predstavlja kulturno in naravno dediščino Škofjeloškega, javnosti pa želimo izostriti čut za okolje tudi v okviru različnih dogodkov. V letošnjem letu smo tako gostili medvrstni ekološki koncert AnimotMuzik in ga pospremili s predstavitvijo grajskih vrtov, na jesenskem dogodku pa vam bomo približali svet gliv.
Škofjeloško gobarsko društvo, ki je bilo ustanovljeno leta 1974, letos praznuje 50. obletnico. Ob tem okroglem jubileju in v spomin letos preminulemu mentorju, dolgoletnemu članu in predsedniku društva Andreju Jesenku organizira v sodelovanju z Loškim muzejem tridnevno gobarsko dogajanje.
- PREDAVANJE
Luka Šparl: Tradicija gobarjenja na Škofjeloškem in današnji pomen gob
Muzejska soba, petek, 25. 10. 2024, ob 18.00
Kako je kultura gobarjenja skozi čas vplivala na življenje ljudi?
V kolikšni meri so bile gobe v preteklosti pomemben vir hrane za preživetje?
Kakšen je dandanes pomen gob za okolje in ljudi?
Gobarjenje ima na Škofjeloškem dolgo tradicijo. K temu so prispevale predvsem odlične naravne danosti, npr. ohranjeni in pestri gozdovi Poljanske in Selške doline.
Kakšen je danes pomen gobarjenja in na druga vprašanja bo odgovarjal ekolog in naravovarstvenik Luka Šparl. Predavatelj je član več gobarsko-mikoloških društev, izvajalec pedagoških aktivnosti na Univerzi za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani in dolgoletni mentor študentom na raziskovalnih taborih po Sloveniji.
- RAZSTAVA GOB
Okrogli stolp, petek–sobota, 25.–27. 10. 2024
Odprtje razstave: petek, 25. 10. 2024, ob 19.00
V Okroglem stolpu Loškega muzeja bo na ogled razstava gob, nabranih na Škofjeloškem.
Na svetu predvidoma uspeva okrog 1,5 milijona vrst gliv. V Sloveniji jih je bilo do zdaj evidentiranih blizu 6000. Vsak dan odkrivamo nove in nove vrste, čeprav glive človeka spremljajo že od pradavnine. Povprečni Slovenec pozna od tri do deset vrst gob, kar je še vedno razmeroma veliko, čeprav pri nas predvidoma raste vsaj kakšnih 15.000 vrst. Že res, da je večina teh skrita našim očem in tako za večino ljudi nezanimiva, pa vendar: glede na makroskopske značilnosti lahko izkušen mikolog tudi brez mikroskopa prepozna približno 1000 vrst gob.
Na območju Škofje Loke – v hribovjih, grapah, gozdovih in na travnikih – uspeva bogata funga – vrstna pestrost gliv. Delček teh je zbran v popisu področja Loške učne poti (LUP). Popis je leta 2009 pričel dolgoletni član in predsednik Gobarskega društva Škofja Loka, zaščitnik in ljubitelj narave ter eden najboljših poznavalcev gob v Sloveniji Andrej Jesenko. V njem je zabeležil blizu 200 vrst, rastočih na LUP, njegovo namero pa nadaljujejo aktivni člani društva.
- IZOBRAŽEVALNI SPREHOD
Sobota, 26. 10. 2024, ob 11.00
Zbirno mesto: grajsko dvorišče
V družbi Romine Pleško, predsednice mikološke komisije Gobarskega društva Škofja Loka, bomo raziskovali naravo, iskali gobe in se o njih pogovarjali. Izvedeli bomo več o redkih in zavarovanih vrstah, ki rastejo na tem območju, in spoznavali pomembno vlogo, ki jo imajo glive v različnih ekosistemih. Ob razstavi, ki jo bomo obogatili še s primerki, nabranimi na tem sprehodu, bo tudi degustacija gobjih prigrizkov.
Število na sprehodu je omejeno na 20 udeležencev, na dogodku pa se bo možno tudi včlaniti v Gobarsko društvo Škofja Loka.
Na izobraževalni sprehod se je treba predhodno prijaviti na: pleskoromina@gmail.com
Prisrčno vabljeni, veselimo se vašega obiska!
Loški muzej in Škofjeloško gobarsko društvo