Torek, 1. oktober 2024
Deseta konferenca in podelitev nagrade živa
V preteklem tednu je od 25. do 29. septembra v Regionalnem etnografskem muzeju na prostem ETAR v Gabrovem v Bolgariji potekala konferenca in podelitev nagrad živa za najboljši slovanski muzej ter najboljši slovanski kulturni in naravni spomenik. Ob 10. obletnici je bilo za nagrado letos nominiranih 20 muzejev iz 10 držav, med njimi tudi trije slovenski muzeji: Blejski grad, Muzej novejše zgodovine v Celju (Fotohiša Pelikan) in naš Loški muzej.
Konferenco s podelitvijo nagrad že deseto leto prireja Forum slovanskih kultur (FSK), mednarodna neprofitna ustanova, ki deluje v javnem interesu. Povezuje in predstavlja slovansko kulturo, znanost in umetnost, njen ustvarjalni naboj in dediščino. Uradno je ustanova FSK nastala leta 2004, danes pa povezuje več kot 300 milijonov Slovanov v trinajstih slovanskih državah: Belorusiji, Bolgariji, Bosni in Hercegovini, Češki, Črni gori, Hrvaški, Severni Makedoniji, Poljski, Ruski federaciji, Slovaški, Sloveniji, Srbiji in Ukrajini.
Letošnji dogodek je potekal v mestu Gabrovo, kjer stoji ETAR, edini muzej na prostem tipa skansen v Bolgariji. Prvič je svoja vrata odprl leta 1964. Deluje kot center za raziskave tradicionalne kulture Balkandži (prebivalcev gorskega Balkana) od predindustrijske dobe do današnjih dni. Kot močno obrtno središče v 19. stoletju, ki je ohranilo tradicionalne obrti, je Gabrovo vpisano na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine.
Na večdnevni konferenci so s prispevki sodelovali mednarodni gostujoči predavatelji, predstavilo pa se je vseh 20 muzejev, ki so kandidirali za nagrado, med njimi tudi Loški muzej. Poslanstvo in prakse muzeja sta predstavili direktorica Saša Nabergoj in kustosinja pedagoginja dr. Simona Žvanut.
Ob koncu srečanja je sledila slovesna podelitev nagrad živa 2024. Namen nagrade živa je priznati prizadevanje za napredek kulturne dediščine in muzejskih praks v celotni slovanski regiji ter služi kot nadnacionalno kulturno stičišče, ki spodbuja dialog in sodelovanje na različnih področjih, vključno z varstvom kulturne dediščine, predstavitvijo muzejskih zbirk, zagotavljanjem storitev in razvojem izobraževanja.
Nagrado za najboljši slovanski muzej je letos prejel Deželni zgodovinski muzej Ruse iz Bolgarije. Nagrada za najboljše območje slovanske dediščine je bila podeljena Blejskemu gradu (Bled, Slovenija), častno priznanje za promocijo nesnovne kulturne dediščine je prejel Muzej Bećarac (Pleternica, Hrvaška).
Pet posebnih priznanj nagrade živa 2024 pa so prejeli Fotohiša Pelikan pod okriljem Muzeja novejše zgodovine Celje (za trajnostni razvoj), Muzej sodobne umetnosti Črne gore MCAM iz Podgorice (za vodenje in učinkovitost ekipe), Muzej Hercegovine v Trebinju iz Bosne in Hercegovine (za obiskovalce in odprtost), Muzej na prostem v vasi Radom na Poljskem (za ustvarjalnost) in Muzej Janeza Amosa Komenskega v Uherskem Brodu na Češkem (za pripovedovanje zgodb).
Čestitamo vsem nagrajencem!