Ponedeljek, 19. julij 2021

Razstava Nejča Slaparja v Prešernovi hiši v Kranju

Umetnostna zgodovinarka Maja Medja in likovni umetnik Nejč Slapar v Prešernovi hiši v Kranju <em>Foto: Fototeka Loškega muzeja</em>
Umetnostna zgodovinarka Maja Medja in likovni umetnik Nejč Slapar v Prešernovi hiši v Kranju Foto: Fototeka Loškega muzeja

V Galeriji Prešernove hiše v Kranju se s svojimi likovnimi deli predstavlja kranjski umetnik Nejč Slapar, član Združenja umetnikov Škofja Loka. Gre za kombinacijo risb, nastalih med letoma 2019 in 2021, ter starejšega cikla iz 70. in zgodnjih 80. let prejšnjega stoletja, ki je plod Slaparjevega sodelovanja s pesnikom, esejistom in literarnim zgodovinarjem Francetom Pibernikom iz Kranja. Razstava, ki je rezultat dolgoletnega Slaparjevega sodelovanja z Gorenjskim muzejem, je zasnovana dvodelno. Prvi del predstavlja izbor tipičnih Slaparjevih črno-belih risb v tehniki tuša, drugi pa se nanaša na razstavi Grafični prostor poezije (Prešernova hiša v Kranju, 1976) in Barvni prostor poezije (Prešernova hiša v Kranju, 1980). Njuno takratno dejavnost, zaznamovano z vizualno poezijo, lahko povežemo z novimi umetniškimi praksami in novo avantgardno umetnostjo v sedemdesetih letih pri nas, ki ni bila omejena le na Ljubljano, temveč se je odvijala tudi v manjših slovenskih mestih, med njimi tudi v Kranju (asociacija West-East, Studio Signum). Ta konceptualni eksperiment ne pomeni samo nadaljevanja tradicije slovenske zgodovinske avantgarde na področju umetnosti, temveč vzpostavlja povezavo z različnimi, dokaj sporadičnimi novo avantgardnimi tendencami in individualnimi praksami v tedanji Jugoslaviji. Ti so bili v svojih izhodiščih mednarodno usmerjeni k neokonstruktivizmu, h konkretni in vizualni poeziji, Fluxsusu, happeningu, eksperimentalni glasbi, ludizmu, fizičnemu gledališču in performansu. Razstava je nadgrajena z osnutki in dokumentarnim gradivom, na ogled pa bo do 29. avgusta 2021. Spremni besedili za katalog sta prispevala umetnostna zgodovinarka Maja Medja in France Pibernik.

Pripravil: Boštjan Soklič (povzeto po besedilu Maje Medja za katalog razstave)