Prvi izmed koncertov letošnjega festivala Loka da Camera vabi v svojo sredino vrhunske komorne glasbenike. Med odmorom bo voden ogled Loškega muzeja.
Na sporedu bodo dela N. Paganinija, F. Carullija, J. S. Bacha in A. Vivaldija.
Skok na vsebino // Skok na navigacijo
Napovedujemo ... Foto: Sašo Kočevar
Prvi izmed koncertov letošnjega festivala Loka da Camera vabi v svojo sredino vrhunske komorne glasbenike. Med odmorom bo voden ogled Loškega muzeja.
Na sporedu bodo dela N. Paganinija, F. Carullija, J. S. Bacha in A. Vivaldija.
V letošnjem letu se na študijskem krožku posvečamo raziskovanju muzealk, ki so delovale v Loškem muzeju.
Študijski krožek je odprtega tipa, k sodelovanju so vabljeni vsi, ki jih predstavljena tematika zanima in so pripravljeni del svojega časa nameniti raziskovanju pod mentorstvom kustosinje za zgodovino Biljane Ristić.
V mitih in pravljicah bogovi vzljubijo smrtnice, močni moški še bolj močne ženske, neumni pametno in vitez najde odgovor, kaj si ženska najbolj želi. Ljubezensko hrepenenje premaga Afroditino jezo in ženska jeza najde lestev do pekla. S poljubom lahko zelena žaba postane zaželeni princ in neumni fant najboljši mož. Mogoče je tako tudi v resnici, tega ne vemo, bomo pa izvedeli na večeru pravljic z vseh koncev sveta o tem, kako pametni, močni, lepi, grdi in neumni najdejo včasih tisto, kar želijo, večkrat pa tisto, kar potrebujejo. Šaljive, mitske ali čudežne zgodbe o ljubezni z vsega sveta nas bodo povezale v prijetno doživetje.
S pesmijo, z zgodbo, s pravljico, z melodijo, z utrinkom ali kar tako, z golim soncem na dlani, pojdimo: Bosi po rosi. Vabljeni na pripovedovalsko-pevsko druženje, na katero nas Mateja popelje z Glas(bili).
V soboto, 12. 10. 2019, pripravljamo v Loškem muzeju Škofja Loka pestro popoldne odkrivanja evropske kulturne dediščine in tradicij za vse generacije.
Program:
14.00–18.00: Na stojnicah boste odkrivali različne francoske jesenske tradicije, okušali francosko in slovensko tradicionalno hrano ter na igriv način raziskovali jesenske motive v zbirkah Loškega muzeja. Ob 14.30 in 16.30 bosta potekali tudi dve otroški ustvarjalni delavnici.
16.00: Po predstavitvi nekdanjih kmečkih opravil in starega kmečkega orodja v muzejski etnološki zbirki bodo otroci spoznali še čebelarstvo in poslikane panjske končnice. Sledi barvanje motivov s panjskih končnic, ki so jih spoznali v muzejski zbirki.
V družbi kustosinje etnologinje Mojce Šifrer Bulovec si bomo ogledali učno pot Kranjske sivke in čebelarsko zbirko. Seznanili se bomo z zgodovino čebelarjenja in kulturno dediščino v povezavi s čebelami, spoznali čebeljo družino ter pokukali v njihova domovanja – čebelje panje. Spoznali bomo čebelje produkte in vlogo, ki jo imajo medonosne čebele pri opraševanja rastlin. Opozorili bomo na veliko ogroženost medonosnih čebel v današnjem svetu in kaj lahko naredi vsak izmed nas, da jih ohranimo naslednjim rodovom.
Dogodek pripravljamo v sodelovanju s Čebelarskim društvom Škofja Loka.
Zgodbe nabrane na obronkih gozda so polne zanimivih živali, junakov in dogodivščin. Odpravili se bomo v pravljični gozd, se vsedli pod drevo in prisluhnili prebivalcem gozda: veverici in ježu, razbojniški tolpi, medvedu, dedku, kosu in kosovki.
Pripovedovanje pravljic za otroke, takšnih v katerih nas bo včasih malo strah včasih pa se nam bo zdelo vse strašno smešno, pripravlja pripovedovalka Katja Preša.
Dogodek pripravljamo skupaj s KD Grable, društvom za kreativno grabljenje sveta.
Na razstavi predstavljamo in izpostavljamo društva, šole in klube, ki letos praznujejo okrogle obletnice delovanja. Šolski center Škofja Loka praznuje 130-letnico poklicnega šolanja, v Škofji Loki že 90 let smučajo in igrajo nogomet, pred 70 leti pa so bili ustanovljeni Glasbena šola Škofja Loka, Filatelistično društvo Lovro Košir Škofja Loka in Društvo upokojencev Škofja Loka. Podajanje kulturnih in zabavnih vsebin, specializiranega znanja ali športnih veščin – to odlikuje društva in šole, ki jih predstavljamo na razstavi. Društva in šole, ki so in še vedno delujejo, s svojim delom povezujejo, vključujejo in vzgajajo mlade in starejše, s tem pa zrcalijo kulturni razvoj našega mesta.
Literarno glasbeni večer bosta oblikovala Andrej Rant, dr. dent. med in Janez Jocif.
Muzejska zbirka Tle se špeglajte lenuhi, po tej mali, marni muhi! prikazuje življenjsko okolje kranjske sivke, podrobno predstavi člane čebelje družine in čebelje produkte ter načine, kako čebele in človek pridejo do njih.
Zbirka opozarja na pomen čebele pri opraševanju rastlin in njene ogroženosti zaradi onesnaževanja in klimatskih sprememb ter njeno vlogo v slovenski kulturni dediščini.