Javno vodstvo po razstavi Jane Jocif Skrita dediščina: portreti stoletij

7. 5. 2022 @ 11:00
Okrogli stolp, Loški muzej
Prost vstop

Jana Jocif je vsestranska fotografinja, ki se na razstavi Skrita dediščina: portreti stoletij predstavlja s temama kulturne dediščine in njenega (ne)ohranjanja. Po formalni izobrazbi je arhitektka, zadnjih deset let pa poklicno deluje kot fotografinja in oblikovalka pri številnih projektih doma in v tujini. Med drugim že od samega začetka aktivno sodeluje z Outsiderjem, revijo in spletnim medijem, ki skrbi za bogatenje arhitekturne kulture v širšem kontekstu prostora in družbe.

Na razstavi so v petih serijah predstavljeni arhitekturni spomeniki z loškega območja, vsi primeri lokalne in/ali državne kulturne dediščine, ki je v nekaterih primerih prepuščena sama sebi ali obsojena na propad. Skupaj z lesenimi strehami in kamnitimi zidovi propadajo tudi tradicija in znanja, ki bodo izginila v pozabo. Izginjanje kulturne dediščine v najslabšem primeru pomeni, da se izgubijo sledi obstoja skupnosti ali naroda, ki ne nazadnje omogočajo dokaz človekove prisotnosti v določenem okolju. Z vprašanjem, kaj je vredno ohranjati in kaj ne, pa se je včasih težko soočiti in odgovor je neredko nejasen, prave ali izvedljive rešitve pa vedno ni.

Po razstavi vas bosta popeljali umetnica in kustosinja razstave. Vabljeni!