Loški muzej na otroškem festivalu Dan prijateljstva

19. 5. 2024 @ 10:00
Prost vstop

V nedeljo, 19. maja od 10. do 17. ure, bo pred Dvorcem Visoko v Poljanski dolini potekal otroški festival Dan prijateljstva. Letošnja osrednja tema festivala bo čebelarstvo.

V Loškem muzeju sodelujemo z muzejsko delavnico Poslikajmo panjske končnice in vabimo na ogled muzejske čebelarske zbirke Tle se špeglajte, lenuhi, po tej mali, marni muhi! od 10.00 do 17.00. Zbirka se nahaja v Domu čebelarjev Brode (Brode 37), ki stoji blizu Dvorca Visoko. Vabljeni!

Ali veš, kaj so panjske končnice?

V 18. stoletju so začeli prevladovati nizki panji, ki se jih je prijelo ime kranjič. Na njegovem sprednjem delu je podolgovata, pravokotna deščica z odprtino za izletavanje čebel, imenovana končnica, ki so jo od srede 18. stoletja in ponekod še vse do konca prve svetovne vojne poslikavali z oljnimi barvami. Na njih najdemo prizore iz Stare in Nove zaveze, podobe svetnikov in svetnic. Prav tako so številni motivi iz zgodovinskega, vojaškega, lovskega, gostilniškega in čebelarskega življenja ter prizori, ki prikazujejo nečimrnost žensk, lenobo vaških obrtnikov in drugo.

Panjske končnice so na Loškem poslikavali izučeni slikarji (Šubičeva delavnica v Poljanah), ljudski umetniki (Andrej Pavlič in njegova hči Marija, po domače Podnartovčeva ali Blaževčeva Micka, ki predstavljata t. i. Selško delavnico iz Selc, Babjekov Gašper iz Selc, Gregor Benedik iz Pungerta in drugi) in samouki.

-

Dan prijateljstva je brezplačni otroški festival, ki v vrtincu pestrega programa otroke razveseljuje s številnimi pravljičnimi liki, ustvarjalnimi in likovnimi delavnicami, glasbenimi in plesnimi nastopi ter raznolikimi športnimi aktivnostmi. Razdeljen je na tematske kotičke, domišljijske dežele, pravljični oder ter na spremljevalne dogodke. Na pravljičnem odru bo recimo najmlajše razveseljeval Škratek Prijateljček, v medeno obarvanih ustvarjalnih delavnicah pa še številni drugi pravljični junaki.

Več: https://www.visitskofjaloka.si/si/dogodki/dan-prijateljstva