Muzejski teden: 5. dan

Sobota, 31. 8. 2019

31. 8. 2019 @ 10:00
Prost vstop

Podaljšan odpiralni čas muzeja do 21.00

10.00: Vodstvo po razstavi 40 let Združenja umetnikov Škofja Loka: umetniki na svojem s kustosinjama Simono Žvanut in Sašo Nabergoj (Galerija Ivana Groharja)

Arhivsko-dokumentarna razstava predstavlja 40-letno zgodovino delovanja Združenja umetnikov Škofja Loka (ZUŠL) vse od ustanovitve do danes. Že s samo postavitvijo želimo poudariti interdisciplinarnost in razvejanost programa, ki ga je skozi štiri desetletja soustvarjalo veliko število umetnikov. Izpostaviti želimo njihovo vizijo, zanos in odločenost, da si bodo v Škofji Loki ustvarili mesto zase – in za umetnost.

11.00: Vodstvo po zbirki Franceta Miheliča in razstavi Zbirka v nastajanju s kustosom Boštjanom Sokličem (Galerija Franceta Miheliča, Kašča)

Galerija Franceta Miheliča se nahaja v prvem in drugem nadstropju nekdanje Kašče na Spodnjem trgu v Škofji Loki. V galeriji je predstavljena stalna zbirka grafik, risb in slik velikega slovenskega slikarja in grafika Franceta Miheliča (rojen 1907, umrl 1998). Ustanovljena je bila leta 1994, ko je umetnik podaril dragoceno in obsežno donacija 59 likovnih del Škofji Loki, v spomin na rojstne Virmaše in zgodnja otroška leta, ki jih je preživel v teh krajih.

V galeriji je na ogled tudi razstava Zbirka v nastajanju, v kateri so predstavljena dela članov Združenja umetnikov Škofja Loka. 

16.00: Kratko vodstvo po razstavi Lubnik - Gora velikanov s kustosom Jožetom Štuklom in Delavnica stripa z Leo Vučko in Damirjem Grbanovićem (okrogli stolp, Loški muzej Škofja Loka)

Najprej si boste skupaj s kustosom razstave Lubnik - Gora velikanov Jožetom Štuklom ogledali razstavo, ki smo jo pripravili v sklopu projekta Neverjetne gore. Na razstavi predstavljamo poselitev gore Lubnik v arheoloških obdobjih. Najstarejši dokazi o človekovih aktivnostih na gori sodijo v čas bakrene dobe (2700–1800 pr. n. št.), ko so se njeni obiskovalci utaborili v varnem zavetju Kevderca in Lubniške jame. V rimskem obdobju (0–476) je na severovzhodnem pobočju gore v jami pod Plavo skalo obstajalo jamsko svetišče, kar predstavlja pravo redkost na našem prostoru. Na prisotnost Rimljanov kažejo tudi naključno izgubljene sponke za spenjanje obleke – fibule in živinski zvonci, ki jih lahko povežemo s pašništvom. Ob koncu 6. in v 7. stoletju so se v naše kraje začeli naseljevati naši slovenski predniki, ki so goro, kot je izpričano v darilni listini iz leta 973, tudi poimenovali. Dandanes pa je gora priljubljena izletniška točka tako za pohodnike kot tudi kolesarje. 

Razstavo smo popestrili še z likovno upodobitvijo zgodbe o nastanku gore Lubnik iz knjige Lojzeta Zupanca Kamniti most, ki sta jo pripravila mlada umetnika Lea Vučko in Damir Grbanović. Tudi sami se boste pod njunim vodstom kot striparji lahko preizkusili tudi vi. Na delavnici bomo spoznali osnove stripa in skupaj ustvarili kopico krajših stripov. Stripe bomo ustvarili s skupnimi močmi tako, da bo vsak izmed udeležencev narisal sličico. Te sličice si bomo nato izmenjali in dopolnili z novo sličico na način, da bomo nadaljevali zgodbo. Postopek bomo nato ponavljali, dokler zgodba ne bo zaključena oziroma dokler nam ne zmanjka domišljije.

Trajanje delavnice: predvidoma uro in pol.