Odprtje razstave Jane Jocif Skrita dediščina: portreti stoletij

6. 4. 2022 @ 18:00
Okrogli stolp, Loški muzej
Prost vstop

Jana Jocif se bo na samostojni fotografski razstavi v Okroglem stolpu Loškega gradu predstavila s temama kulturne dediščine in njenega (ne)ohranjanja. V fotografsko oko ujeti svetovi zapuščenih prostorov razkrivajo zgodbe, ki jih pišejo stoletja stare stavbe, hiše, domovi. Podobe so pravzaprav intimni portreti prostorov, v katerih se je nekdaj prebivalo, danes pa nemo samevajo, se sesedajo same vase in čakajo ali na propad ali na rešitev.

Fotografinja v svoji praksi beleži tako znamenite zgodovinske stavbe kakor tiste, ki so skrite ali celo nepoznane. Tako ustvarja osebni fotografski fond, ki v marsikaterem primeru predstavlja edini (znani) dokument nekaterih stavb. Svoj profil na omrežju Facebook uporablja tudi kot platformo za zaščito kulturne dediščine, na kateri objavlja fotografije propadajočih spomenikov in vrh tega deluje kot pobudnica pogovorov o možnih rešitvah za konkretne stavbe pri strokovnjakih in laikih. V estetskem pogledu se razstavljene fotografije držijo japonskega načela wabi-sabi, kar se v grobem prevede kot nepopolna, postarana lepota. Taka umetnost odraža minljivost in nepopolnost, ki ju kot temo pogosto naslavlja tudi Jana Jocif, še posebej v delih, ki se navezujejo na propadajočo kulturno dediščino. V njenih fotografijah so zajeta stoletja patine, brazgotin v lesu in razpok v ometu. Teh nepopolnosti avtorica ne dojema kot napake, temveč jih prikaže v luči dekadenčne lepote.