Odprtje razstave Sanele Jahić: The Labour of Making Labour Disappear

Galerija Ivana Groharja

15. 5.-23. 6. 2019

Kustosinja razstave: Barbara Sterle Vurnik

Intermedijska umetnica Sanela Jahić je večletni projekt (2018 -2020) The Labour of Making Labour Disappear (Delati zginotje delanja) zasnovala v duhu družbenih sprememb in vse večje avtomatizacije družbe. Vrsto let se že sistematično ukvarja z raziskovanjem odnosa med človekom in strojem ter posledično z vprašanji dela, delavca in kapitala. Zdaj je raziskovanje prenesla še v polje umetnosti. Lotila se je družbenega in umetniškega eksperimenta, pri katerem se je osredotočila na lastno umetniško ustvarjanje kot primer delovnega procesa. Postavila si je vprašanje, kakšno bi bilo njeno umetniško delo, če bi ga namesto nje zasnoval stroj.

Razstava, kot vmesna postaja v razvoju tega projekta, predstavlja tako proces nastajanja tega umetniškega dela, kot tudi njegov rezultat. Rezultat je nastal na podlagi napovedi algoritma, po navodilu katerega je avtorica nato izdelala umetniško delo, ki ga je poimenovala Digital Punch Card (Digitalna luknjana kartica). To strojno zasnovano delo je hkrati t. i. “delo v nastajanju” (work in progress) in se bo tekom projekta še spreminjalo. Avtorica si na razstavi zastavlja tudi vprašanja o statusu umetniškega dela, vlogi umetnika v njem, predvsem pa, kakšna bo stopnja njene vključenosti v prihodnja dela in ali bo izkušnja odtujenega dela še večja, kot je zdaj. Algoritmu namreč, prav na podlagi razstavljenega dela in sedanjosti, že dodaja nove parametre za izračun in napoved nadaljnjega razvoja njenega projekta.

Producent: Aksioma - Zavod za sodobne umetnosti, Ljubljana, 2018-2020

Koproducenti: Drugo more, Reka; Loški muzej Škofja Loka

Projekt, v katerega spada tudi razstava v Škofji Loki, je nastal v okviru Dopolavoro, dela projekta Reka 2020 - Evropska prestolnica kultura.