Predavanje: Le kaj bi z grajskimi lipami?

8. 5. 2019 @ 19:00
Prost vstop

Lipov drevored in druga drevesa na območju Loškega gradu - naj jih "obglavimo", odstranimo ali občudujemo?

Tanja Grmovšek, arboristka svetovalka, nam bo predstavila kompleksnost strokovne obravnave dreves na območju Loškega gradu, ki jo pripravlja za potrebe priprave konservatorskega načrta za grajski park Loškega.

Drevesa so bila obravnavana na podlagi njihovega stanja v času terenskega dela, opravljenih analiz, preverjanja dostopnih historičnih virov, problematike odstranjevanja velikih dreves z vidika nastanka novih rastnih razmer in vpliva na stabilnost ter morebitnih gradbenih del. Na podlagi več dejavnikov se je podala ocena pričakovanega razvoja dreves ter nekaj izhodišč za usklajevanje interesov vseh pristojnih ustanov ter iskanje najboljših rešitev za vzdrževanje ter morebitne nadomestne saditve.

Tanja Grmovšek je arboristka svetovalka, ISA certificirana arboristka z mednarodno licenco, univ. dipl. inž. gozd. - usmeritev urbano gozdarstvo z arboristiko. Leta 2010 je prejela mednarodno priznanje "ISA True Professional of Arboriculture" (ISA True Professional of Arboriculture 2010 Award Winner).

Tanja znanje o študiju dreves nabira od leta 1996, že več kot 15 let se poklicno ukvarja z arboristiko in urbanim gozdarstvom. Na področju arboristike in urbanega gozdarstva se redno dodatno izobražuje ter s tem obnavlja članstvo v strokovnih organizacijah in strokovne certifikate. Od leta 2007 je članica Mednarodne zveze arboristike (International Society of Arboriculture, s kratico ISA). Leta 2008 je opravila strokovni izpit ter pridobila licenco ISA certificiran arborist ML-0333A. Od leta 2016 je overjena članica Ameriške zveze arboristov svetovalcev (American Society of Consulting Arborists, s kratico ASCA). V letu 2017 je uspešno opravila akademijo za arborista svetovalca, ASCA Academy for Consulting Arborists (San Diego, ZDA, februar - junij 2017). Od leta 2007 je tudi redna članica mestnih arboristov (Society of Municipal Arborists, s kratico SMA). Je tudi članica Arborističnega društva Slovenije.

Dogodek se izvaja v sodelovanju z Občino Škofja Loka v sklopu projekta LOŠKO JE EKOLOŠKO.