Predavanje o fotografu Vladimirju Vlastji Simončiču

26. 8. 2021 @ 18:00
Prost vstop

Umetnostna zgodovinarka Nina Misson bo v Šubičevi hiši, kjer je na ogled razstava fotografij Vladimirja Vlastje Simončiča Skrite strukture človeškega, predstavila tega vsestranskega fotografa, predavatelja in pedagoga. Predavanje se bo osredotočilo na eksperimentalno plat Simončičevega fotografskega ustvarjanja ter njegovo vlogo pedagoga in utemeljitelja t. i. slovenske metode poučevanja fotografije brez uporabe fotografskega aparata.

Vlastja Simončič (1911–2000) je poklicni fotograf postal po drugi svetovni vojni in se kot samouk izpopolnjeval vse življenje. Fotografiral je za časopise, se posvečal gledališki fotografiji in se konec 50. let specializiral za medicinsko fotografijo. Ustvarjal je tudi na področju avtorske fotografije, kjer se je ukvarjal tako s krajinsko in ulično fotografijo kakor tudi z likovnim eksperimentiranjem s fotografsko podobo. V 70. letih se je preselil v Gorenjo vas in tam preživel nekaj najbolj plodnih ustvarjalnih let. V starem župnišču si je uredil tudi zasebni avtobiografski muzej.

Predavanje organizirata Loški muzej in Zavod Poljanska dolina.