Velika tekstilna instalacija Zemlja, seme

Kreativnice na zaprtem grajskem vrtu

21. 6. 2022 @ 18:00
Loški grad
Prost vstop

Loški muzej Škofja Loka od 21. junija do 28. avgusta 2022 na zaprtem grajskem vrtu gosti Kreativnice, ustvarjalno-delovnega in razstavno-prodajnega ateljeja na Spodnjem trgu v Škofji Loki. Štiri avtorice, Silva Horvat, Anja Musek, Lili Panjtar in Nina Vastl Štefe, se tokrat predstavljajo s tekstilno inštalacijo Zemlja, seme, s katero prevprašujejo naš odnos do zemlje, prsti in semen.

Avtorice so svoje znanje in umetniški izraz prepletle med žlahtnostjo rodovitne prsti in nadzemnim svetom, ki to prst obrašča, jo varuje in se iz nje napaja. Vsaka se je izrazila v svoji prepoznavni tehniki – od tkanja, polstenja ter barvanja in tiska z rastlinami do prešivanja lanenih tkanin – in prepoznavnem izraznem slogu. Skupno delo nadgrajujejo posamezna avtorska dela, vsa skupaj pa tvorijo edinstven ekosistem.

Nekoč je bilo znanje o kmetovanju, pridelavi hrane in vzgoji semen del skupnosti; prehajalo je med generacijami. Skrb za semena je bila izjemnega pomena za preživetje skupnosti. Intenzivno kmetovanje in kapital sta pozornost od pomena samooskrbe in kakovosti hrane preusmerila h kvantiteti in zaslužku. Ob svetovnih in ekoloških krizah pa se vedno znova pokaže, kako ključnega pomena sta dostop do semen in zmožnost samooskrbe. Vedno pomembnejša sta biodiverziteta in ohranitveno kmetovanje, prebujajo se gibanja in skupine za samooskrbo. Skupnostne prakse, deljenje in izmenjava, skupno delo in ustvarjanje skupnega prostora ter njegovo demokratično upravljanje se kažejo kot alternativa navidezno možni neskončni rasti. Delo Zemlja, seme se sprašuje o vsem tem ter na svojstven način odgovarja s skupnim delom in iskanjem rešitev, z ustvarjalnostjo.