Voden ogled razstave Ophéliejino odkrivanje Škofje Loke skozi oči Toneta Mlakarja

22. 5. 2024 @ 18:00
Prost vstop

Vabljeni v Okrogli stolp Loškega muzeja na voden ogled razstave Ophéliejino odkrivanje Škofje Loke skozi oči Toneta Mlakarja, razstava fotografij mesta med letoma 1950 in 1970 in leta 2022.

Razstava predstavlja podobe škofjeloške stavbne in urbanistične kulturne dediščine nekoč in danes. Vključuje nabor fotografij iz arhiva Toneta Mlakarja, ki je več kot pet desetletij beležil kroniko Škofje Loke, njene arhitekture in prebivalcev, urbane in podeželske kulturne krajine. Barvne fotografije na razstavi je posnela Ophélie Chapuis iz Francije, študentka umetnostne zgodovine, kulturnega posredovanja in kuriranja razstav na Univerzi v Toursu, ki je bila prostovoljka v okviru Zavoda O v Škofji Loki. V tem času je delala tudi v Loškem muzeju, kjer sta ji nekdanji vodja projektov Branka Gradišar in kustosinja Nina Misson predlagali, da med digitaliziranjem arhiva Toneta Mlakarja pripravi izbor fotografij Škofje Loke in izbrane fotografije tudi sama poustvari. V muzeju smo želeli s tem hkrati spodbuditi drugačne načine raziskovanja stavbne dediščine Škofje Loke: Ophélie Chapuis, le kratek čas živeča v Loki, tako rekoč turistka, se je odpravila po mestnih ulicah v iskanju zgodovine, ki jo je v objektiv ujel Tone Mlakar.

Po razstavi bodo vodili sinovi Toneta Mlakarja, filozof Peter Mlakar, računalničar in informatik Andrej Mlakar in umetnik Simon Mlakar ter kustosinja razstave Anja Zver.