Všita zgodovina: od zgodovinskih virov do izdelave pripadnostnih kostumov

24. 5. 2022 @ 19:00
Prost vstop

V okviru razstave Všita zgodovina: oživljanje in ohranjanje oblačilne kulturne dediščine avtorice Andreje Stržinar, ki je odprta v Rokodelskem centru DUO Škofja Loka, vas vabimo na pogovorni večer z avtorico. Vsebinsko bogat večer bo potekal v dveh delih:

Kaj pripoveduje upodobljena noša na freski Svete Nedelje?

Mojca Šifrer Bulovec, kustosinja etnologinja Loškega muzeja Škofja Loka, bo predstavila zgodovinski vidik oblačilne kulture na Škofjeloškem. Zgodovinski viri o oblačilni kulturi na Slovenskem za dobo pred 13. stoletjem v glavnem niso znani. Šele v 14. in 15. stoletju ter prvi polovici 16. stoletja s pojavom poznorenesančne umetnosti pri nas dobimo vpogled v oblačilno kulturo tedanjega človeka. Naslikana je na cerkvenih freskah, v žanrskih prizorih, ki so povzeti iz vsakdanjega življenja ljudi. Ta upodabljajoča umetnost z reformacijo žal izgine in jo nasledi šele baročno slikarstvo in kiparstvo.

Proces dela mojstrice – od študije virov končnega oblačila

Andreja Stržinar, mojstrica izdelave historičnih oblačil in pripadnostih kostumov, bo s pomočjo konkretnih primerov predstavila svoj način dela in pristope, ki jih pri njem uporablja. Pri svojem delu išče rešitve za čim bolj celosten in avtentičen prikaz načinov oblačenja različnih zgodovinskih obdobij in družbenih slojev pri nas.

Vljudno vabljeni!