Torek, 21. junij 2022

Galaksija Nejča Slaparja v Cankarjevem domu v Ljubljani

Jezdeci galaksij (fotografija z odprtja razstave), od leve proti desni: Boštjan Soklič, kustos Loškega muzeja Škofja Loka, Petra Vencelj, umetnostna zgodovinarka, Nejč Slapar, vizualni umetnik, Saša Nabergoj, direktorica Loškega muzeja Škofja Loka
Nejč Slapar: Galaksija

V ciklu predstavitev slovenskih likovnih ustvarjalcev Kritiki izbirajo, ki jih v Galeriji Europlakat v prvem predverju Cankarjevega doma v Ljubljani organizira Slovensko društvo likovnih kritikov, se s svojim delom predstavlja kranjski slikar in grafik Nejč Slapar. Za izbor je tokrat poskrbela umetnostna zgodovinarka in kritičarka Petra Vencelj. Nejč Slapar, starosta gorenjske konceptualne umetniške scene iz 70. in 80. let prejšnjega stoletja, na ogled postavlja likovno delo Galaksija, izvedeno v maniri geometrijske abstrakcije, ki je pomanjšana kopija do zdaj dokumentirane največje risbe na papirju, nastale na področju bivše države. Razstavljeno delo je digitalna reprodukcija originalne risbe s črnim tušem iz leta 1977, ki jo je kranjska občina podarila predsedniku tedanje države Titu ob njegovem prvomajskem obisku mesta Kranj in proslave na Joštu. Da že v času nastanka ni šlo za navadno risbo, pove že njena velikost, saj so njene dimenzije 2,6 x 10,2 m. Leta 1977 je bila risba razstavljena tudi na Loškem gradu, umetnostni zgodovinar Andrej Pavlovec pa jo je označil za risarsko mojstrovino. Prvotna risba se trenutno nahaja v Muzeju zgodovine v Beogradu, pred dobrimi petimi leti pa sta jo avtor Nejč Slapar in kustos Loškega muzeja Škofja Loka Boštjan Soklič v Srbiji tudi dokumentirala ter poskrbela za ustrezno reproduciranje. V Cankarjevem domu je razstavljena digitalna kopija na platnu v velikosti 0,9 x 4 m.

Uradna predstavitev tega monumentalnega dela Nejča Slaparja je bila 1. junija 2022, na njej pa sta o avtorju in razstavljeni umetnini spregovorili direktorica Loškega muzeja in predsednica Slovenskega društva likovnih kritikov Saša Nabergoj ter umetnostna zgodovinarka Petra Vencelj. Razstava bo na ogled do 5. septembra 2022, potem pa se bo dalo Galaksijo videti v stalni zbirki Loškega muzeja Škofja Loka.

Pripravil: Boštjan Soklič