Torek, 12. januar 2021

Gorenjevaško in Hotaveljsko skozi čas

Prispevek Loškega muzeja v zborniku

Naslovnica zbornika Gorenjevaško in Hotaveljsko skozi čas <em>Foto: Fototeka Loškega muzeja</em>
Naslovnica zbornika Gorenjevaško in Hotaveljsko skozi čas Foto: Fototeka Loškega muzeja

Kustosinja Loškega muzeja Biljana Ristić je v soavtorstvu s Silvom Pivkom napisala dva prispevka za zbornik Gorenjevaško in Hotaveljsko skozi čas – Bogastvo preteklosti za izzive prihodnosti, in sicer Druga domovina – Izseljevanje v Ameriko konec 19. in v začetku 20. stoletja ter Vojna vseh vojn – Poljanska dolina med prvo svetovno vojno. V prispevkih je zbrano tako gradivo, pridobljeno v terenskih raziskavah in arhivih, kot tudi tisto, ki ga hranimo v Loškem muzeju. Prvič je objavljen tudi seznam izseljencev v Ameriko z območij Gorenje vasi in Hotavelj v obdobju 1886–1924.

Pri pripravi zbornika Gorenjevaško in Hotaveljsko skozi čas, pri katerem je sodelovalo kar 77 sodelavcev in je izšel tik pred koncem leta 2020, je predstavljeno gorenjevaško in hotaveljsko območje skozi različna zgodovinska obdobja in po raznih sklopih (šolstvo, zdravstvo, gospodarstvo, kmetijstvo, itd.). Na voljo je v prostorih KS Gorenja vas.