Torek, 5. junij 2018

Kongres Europassiona na Madžarskem

Nočna pasijonska predstava na kamnitem hribu Kőhegy <em>Foto: Jože Štukl</em>
Nočna pasijonska predstava na kamnitem hribu Kőhegy Foto: Jože Štukl

Jože Štukl iz Loškega muzeja se je kot uradni predstavnik Občine Škofja Loka udeležil 34. letnega kongresa Europassiona, ki je letos potekal v madžarskem mestu Budaörs. Kraj na obrobju Budimpešte, ki je mestne pravice pridobil leta 1986, danes šteje okrog 30.000 prebivalcev. Kongres je potekal v soboto 2. 6. 2018 v Mestni hiši v centru mesta. V preddverju so člani združenja Europassion tako kot vsako leto pred zasedanjem poskrbeli za promocijo svojih krajev in pasijonskih iger z razdeljevanjem letakov in knjižnih publikacij. V okviru zasedanja je Štukl navzočim delegatom predstavil bogate dejavnosti, s katerimi so v Škofji Loki v preteklem letu ohranjali pasijonsko kontinuiteto in poskrbeli za dodaten nabor pasijonskih aktivnosti (stalna zbirka o Škofjeloškem Pasijonu v Loškem muzeju, digitalizirana Romualdova pot, izid novega mednarodnega zbornika Pasijonski Almanah). Vsi prisotni so bili povabljeni k sodelovanju pri nastajanju nove številke Pasijonskega Almanaha z objavo strokovnih in poljudnih prispevkov na temo pasijonskih iger in pasijonskega dogajanja v njihovih državah. Po končanem kongresu je sledila zahvalna maša v baročni cerkvi sv. Janeza Nepomuka s predajo Europassionskega kipca mestu Tullins v Franciji, ki bodo gostitelji naslednjega kongresa. Za zaključek dneva so si na kamnitem hribu Kőhegy nad mestom ogledali dobri dve uri dolgo nočno pasijonsko predstavo na prostem, v kateri je sodelovalo okrog 300 igralcev. Kongres je tako kot vsako leto minil v prijetnem delovnem vzdušju in je bil odlična priložnost za navezovanje stikov ter izmenjavo izkušenj, mnenj in dobrih praks.