Torek, 2. oktober 2018

Mednarodna konferenca na temo praznovanja Velikega tedna in Velike noči, Lucena, Španija

Udeleženci ustanovnega srečanja za oblikovanje evropske mreže Caminos de Pasion

Jože Štukl iz Loškega muzeja Škofja Loka in Jernej Tavčar iz Občine Škofja Loka sta se v dneh od 10. do 14. septembra 2018 mudila v Španiji, natančneje v andaluzijskem mestu Lucena, kjer je v kongresnem centru Casa de los Mora potekal prvi Evropski forum na temo praznovanja Velikega tedna in Velike noči. V okviru dvodnevne strokovne konference je Jože Štukl strokovni javnosti predstavil Škofjo Loko in Škofjeloški pasijon ter pot do uspešnega vpisa Škofjeloškega pasijona na Unescov Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva, Jernej Tavčar tematsko pot Romualdovo pot, ki je ob uporabi moderne digitalne tehnologije prepletla zgodovino mesta Škofje Loke in Škofjeloški pasijon v zanimivo celoto.

Uradni del kongresa se je zaključil v sredo 13. septembra v poznih popoldanskih urah z ustanovnim srečanjem za oblikovanje razširjene Evropske mreže za praznovanje Velikega tedna in Velike noči. To je novo mednarodno kulturno združenje, ki je doslej povezovalo zgolj 10 andaluzijskih mest, sedaj pa želi svojo dejavnost razširiti na področje celotne Evrope in tako formirati mednarodno kulturno združenje vseh, ki praznujejo Pasijon in Kristusovo vstajenje. Ustanovnega sestanka se je poleg Špancev, Portugalcev, Italijanov in Maltežanov udeležila tudi slovenska delegacija. Novonastalo združenje Caminos de Pasion predstavlja izjemno priložnost tudi za Škofjo Loko saj gre za pomemben kulturno-turistični produkt, ki bo zaživel ob podpori Sveta Evrope in nam bo prinesel boljšo prepoznavnost v evropskem prostoru.