Četrtek, 22. april 2021

Najstarejša puška iz zbirke Loškega muzeja

Novo v Fokusu

Najstarejša puška iz zbirke Loškega muzeja <em>Foto: Fototeka Loškega muzeja</em>
Foto: Fototeka Loškega muzeja

V Fokusu je od danes na ogled najstarejša puška iz stalne zbirke Loškega muzeja, ki je bila v izdelana v 17. stoletju. Poleg okrašene zunanjosti cevi ter natančno izdelanega in elegantno oblikovanega lesenega kopita, okrašenega z rezbarijami in roževinastimi dodatki, je z gravuro lovskega prizora in izjemnim smislom za detajle okrašen tudi celoten predel vžigalnega mehanizma. Motiv prikazuje lovca v značilni noši 17. stoletja, ki v klečečem položaju strelja na bežečega jelena v diru.

Poleg likovne dovršenosti puško odlikujeta tudi dve izjemni konstrukcijski posebnosti. Prva je vžigalni mehanizem, imenovan kolesni celin, ki ga je okrog leta 1500 idejno upodobil vsestranski umetnik Leonardo da Vinci, v praksi pa leta 1517 udejanjil nürnberški urar Johann Kiefuß. Druga posebnost pa je na prvi pogled očem nevidna in se skriva v notranjosti cevi. Gre za t. i. risano cev, ki je bila za čas 17. stoletja nekaj izjemnega, saj je bila tedaj večina pušk gladkocevnih.

Vabljeni na ogled!