Četrtek, 17. september 2020

Odprtje razstave Aleša Gregoriča Vonj kože

V sredo, 16. septembra, smo v Galeriji Ivana Groharja odprli razstavo fotografa Aleša Gregoriča iz Ljubljane, ki se predstavlja z izborom del iz cikla Vonj kože. Cikel nastaja že od leta 2004 in še ni zaključen. V uvodnem delu je direktorica Loškega muzeja Saša Nabergoj spregovorila o načrtovanih razstavah in projektih Loškega muzeja, ki naj bi se odvili do konca tega leta, kustos razstave Boštjan Soklič pa je predstavil avtorja in njegovo delo. Ob koncu uradnega dela odprtja je svoje poglede na pričujočo razstavo podal še avtor – gostujoči fotograf Aleš Gregorič.

Vonj kože je zamišljen kot konceptualna celota, sestavljena iz kadrov - vizualnih fragmentov, “odkruškov” zgodb anonimnih posameznikov, s katerimi se gledalec identificira ali pa tudi ne. Fotograf nam s polinsceniranimi prizori ponuja vpogled v delčke življenj oseb, ki jih ne poznamo, in nas na subtilen način primora, da jih interpretiramo po svoje. Ker avtorja ne zanima samo zunanji videz stvari, temveč skrivnost njihovega pojavljanja, fotografije v konvencionalnem pomenu niso povsem realistične. Gregoričev fotografski pristop odkriva ustvarjalca, ki povezuje elemente dokumentarne fotografije z domišljijskimi svetovi. Poleg figuralnih (žanrskih) kompozicij se ukvarja tudi z upodabljanjem portretov in arhitekture. Razstava vzpostavlja platformo za vsebinski diskurz, ki je lahko rahlo provokativen in vznemirljiv. Cikel Vonj kože sestavljajo analitični komentarji ponotranjenih doživetij in fascinacij nad še tako banalnimi situacijami in zapleti vsakdana.

Pripravil: Boštjan Soklič

Foto: Fototeka Loškega muzeja
+2Odprtje razstave Aleša Gregoriča Vonj kože <em>Foto: Fototeka Loškega muzeja</em>