Torek, 28. januar 2020

Pokal Loka

45 let mednarodnega otroškega smučarskega tekmovanja

Jugoslovanska reprezentanca na prvem Pokalu Loka leta 1973. <em>Foto: Fototeka Loškega muzeja</em>
Jugoslovanska reprezentanca na prvem Pokalu Loka leta 1973. Foto: Fototeka Loškega muzeja

Letos bo potekalo že 45. otroško mednarodno tekmovanje Pokal Loka, ki ima svoje začetke v 70. letih 20. stoletja.

Prvič je bilo organizirano na Starem vrhu leta 1973 ob praznovanju tisočletnice Škofje Loke, takrat pod imenom Pokal tisočletnice Loke. Glavni organizator tekmovanja je bil Smučarski klub Alpetour, že od začetka pa sta pri organizaciji še posebej dejavna Janez Šter in Gašper Zakotnik.

Na prvem Pokalu Loka je nastopilo 86 otrok iz sedmih evropskih držav. Število nastopajočih držav in tekmovalcev je iz leta v leto naraščalo, leta 2017 je nastopilo kar 239 otrok iz 35 držav. V vseh teh letih so na Pokalu Loka tekmovali tudi loški smučarji, ki so se pozneje povzpeli v sam svetovni vrh smučanja: Špela Bračun, Lea Ribarič, Andrej Miklavc, Nuša Tome, Nina Mihovilović, Nataša Bokal, Matic Skube in mnogi drugi.

Logotip za Pokal Loka je oblikoval akademski slikar Ive Šubic.