Četrtek, 30. april 2020

Sokolski dom

Gradnja Sokolskega doma na Mestnem trgu v Škofji Loki leta 1921. <em>Foto: Fototeka Loškega muzeja</em>
Gradnja Sokolskega doma na Mestnem trgu v Škofji Loki leta 1921. Foto: Fototeka Loškega muzeja
Sokolski dom, zgrajen leta 1922. <em>Foto: Fototeka Loškega muzeja</em>
Sokolski dom, zgrajen leta 1922. Foto: Fototeka Loškega muzeja
Telovadni nastop ob občinskem prazniku. Na drogu je Miloš Klemenčič, poleg pa stojijo Rudi Benedik, Janez Hude, Franc Pivk in Domine Bizjak, Telovadnica Partizan, 1957. <em>Foto: Fototeka Loškega muzeja</em>
Telovadni nastop ob občinskem prazniku. Na drogu je Miloš Klemenčič, poleg pa stojijo Rudi Benedik, Janez Hude, Franc Pivk in Domine Bizjak, Telovadnica Partizan, 1957. Foto: Fototeka Loškega muzeja
Sokolski dom, 2017. <em>Foto: Janez Pelko</em>
Sokolski dom, 2017. Foto: Janez Pelko

Telovadci sokolskega društva v Škofji Loki so imeli od začetka delovanja leta 1906 težave s prostorom za telovadbo. Sprva so telovadili v gostilni Krona na Mestnem trgu, nato v lopi na Studencu (območje današnje Klavnice na Spodnjem trgu), pod kozolcem Franca Dolenca v Stari Loki ter v njegovem salonu in nekdanji mizarski delavnici na Štemarjih. Leta 1919 so se odločili zgraditi lastne prostore za telovadbo in sestavili so odbor za gradnjo Sokolskega doma. Kupili so dve hiši na Mestnem trgu, eno so porušili, drugo pa prezidali. Dom, ki so ga slavnostno odprli 6. julija 1922, je postal prostor za telovadbo in družabna srečanja.

Po drugi svetovni vojni, ko je sokolsko društvo prenehalo delovati, je prostore v Sokolskem domu uporabljalo Telesnovzgojno društvo Partizan Škofja Loka. Med letoma 1981 in 1998 so ga zaradi dotrajanosti zaprli, nato pa so ga člani pevskega zbora Lubnik očistili in delno obnovili. Leta 2009 so ga v celoti obnovili in od takrat deluje kot eden od kulturnih centrov Škofje Loke.

Pripravila: Biljana Ristić