Ponedeljek, 28. september 2020

Zaključni dogodek projekta

Pred ateljejem AMUSE <em>Foto: Fototeka Loškega muzeja</em>
Pred ateljejem AMUSE Foto: Fototeka Loškega muzeja
V ateljeju AMUSE, kjer Anja Musek ustvarja polstene modne izdelke in dodatke za dom. <em>Foto: Fototeka Loškega muzeja</em>
V ateljeju AMUSE, kjer Anja Musek ustvarja polstene modne izdelke in dodatke za dom. Foto: Fototeka Loškega muzeja
+6V Kreativnicah na inovativen način predstavljajo dediščino tekstilnih podjetij in sodobno tekstilno ustvarjanje. <em>Foto: Fototeka Loškega muzeja</em>
V Kreativnicah na inovativen način predstavljajo dediščino tekstilnih podjetij in sodobno tekstilno ustvarjanje. Foto: Fototeka Loškega muzeja
Pred zaprtimi vrati nekdanje tovarne klobukov Šešir nam je njeno zgodovino na kratko orisala kustosinja Loškega muzeja Biljana Ristić. <em>Foto: Fototeka Loškega muzeja</em>
V prostorih nekdanjega Tehnika bo Matjaž Rešek v kratkem odprl klobučarsko delavnico. <em>Foto: Fototeka Loškega muzeja</em>
Matjaž Rešek nam je pokazal celoten postopek izdelave klobuka. <em>Foto: Fototeka Loškega muzeja</em>
S kustosinjo Mojco Šifrer Bulovec po klobučarskem delu etnološke zbirke Loškega muzeja. <em>Foto: Fototeka Loškega muzeja</em>
Osrednji dogodek na dvorišču Loškega gradu, na katerem sta zbrane nagovorila direktorica Loškega muzeja Saša Nabergoj in direktor Razvojne agencije Sora Gašper Kleč. <em>Foto: Fototeka Loškega muzeja</em>

V torek, 22. septembra 2020, je v Škofji Loki potekal zaključni dogodek projekta Zaljubljeni v ustvarjalnost, skozi katerega smo želeli povezati različne rokodelske mojstrice in mojstre, dokumentirati njihovo znanje ter ga na kreativen in sodoben način povezati z znanjem rokodelcev in obrtnikov iz preteklosti. Eden od fokusov projekta je bilo klobučarstvo, znanje, povezano z njim, in tovarna klobukov Šešir.

Klobučarsko obarvan je bil tudi poučen sprehod po Škofji Loki, ki ga je vodila študentka etnologije in kulturne antropologije Sara Šifrar Krajnik. Udeleženci smo se zbrali na Cankarjevem trgu pred cerkvijo sv. Jakoba in se najprej odpravili do ateljeja AMUSE, kjer smo spoznali polstene izdelke mojstrice Anje Musek. Le streljaj od ateljeja, v Kreativnicah, nam je oblikovalka in rokodelka Lili Panjtar predstavila delo tega sodobnega tekstilnega centra. Naslednja postaja je bila tovarna klobukov Šešir Škofja Loka oziroma kar je od nje ostalo. Pred zaprtimi vrati te nekdaj pomembne tovarne nam je kustosinja Loškega muzeja Biljana Ristić predstavila njeno kratko zgodovino. Nato smo se premaknili čez Soro, do nekdanjega Tehnika, kjer nam je nekdanji zaposleni v Šeširju Matjaž Rešek razkazal svojo še ne odprto delavnico in prikazal postopek izdelovanja klobukov. Sledil je še sprehod do Loškega muzeja, kjer nam je kustosinja Loškega muzeja Mojca Šifrer Bulovec predstavila klobučarski del stalne etnološke zbirke.

Na osrednjem dogodku na dvorišču Loškega gradu sta zbrane najprej pozdravila direktorica Loškega muzeja Aleksandra Saša Nabergoj in direktor Razvojne agencije Sora Gašper Kleč. V svojih govorih sta se zahvalila za vzorno partnersko sodelovanje, nato pa se zazrla v prihodnost in izrazila upanje, da bo takšnih sodelovanj v prihodnosti še več. Sledila je kratka predstavitev projektnega zbornika Izza klobuka, nato pa smo si premierno ogledali še kratek film o tovarni klobukov Šešir.

Zbornik v lahko e-obliki prelistate na naši spletni knjižni polici, film pa si ogledate v Videoarhivu.

Pripravil: Tadej Curk