Ponedeljek, 17. oktober 2022

Zbiramo svetilke industrijskega oblikovalca Marjana Žitnika

V Loškem muzeju Škofja Loka pripravljamo veliko monografijo Marjana Žitnika, prvi celosten pregled dela ključnega slovenskega industrijskega oblikovalca. Gre za obsežen in raznolik opus, nastal v obdobju med letoma 1977 in 2017. Žitnik je oblikoval več sto različnih predmetov, od inovativnih igral, strojev, merilnih naprav, pohištva do različne embalaže. Njegova je denimo zdaj že klasična embalaža kakava Benko, plastenka za vodo Tiha, embalaža za sokove Dana in na primer sesalec Aqua Viva. Za svoje delo je prejel več nagrad, med drugim leta 2014 prvo nagrado Meseca oblikovanja v kategoriji Brezčasno slovensko oblikovanje za Iskrino ročno svetilko Z14.

Izid monografije del načrtujemo do konca leta 2022, v letu 2023 pa še pregledno razstavo v Galeriji na gradu. Za fotografiranje za monografijo in kasnejšo predstavitev na razstavi si želimo imeti mnoštvo Žitnikovih svetilk Z14, Z24 in Z44 (na fotografijah). Če imate katero od njih doma in bi nam jo bili pripravljeni posoditi ali podariti, se nam prosimo oglasite prek spodnjih kontaktov:

• po telefonu 04 517 04 01 (ponedeljek–petek 8.00–14.00);
  • po e-pošti: obisk@loski-muzej.si;
  • prevzem predmetov v Loškem muzeju (Gloria Ana Lupus, torek in četrtek 8.00–14.00).
Svetilka Z14
Svetilka Z24