Sreda, 15. december 2021

Zlati oltar sv. Ingenuina iz Dražgoš

Nov Fokus

V razstavnem kotičku Fokus na hodniku Loškega muzeja predstavljamo zlati oltar sv. Ingenuina iz cerkve sv. Lucije v Dražgošah, katerega kiparski okras je sicer trenutno razstavljen v Narodnem muzeju Slovenije na jubilejni razstavi Zlata sled ob 200-letnici ustanovitve prvega muzeja na Slovenskem.

Oltar sv. Ingenuina je nastal okrog leta 1660. V njegove tri niše so postavljene figure svetnikov, med katerimi najbolj izstopa sv. Miklavž na desni strani. Njegov prepoznavni atribut so tri zlata jabolka v rokah. Predstavljajo namreč doto, ki jo je Miklavž, kakor pravi legenda, priskrbel trem revnim dekletom. Šele pred kratkim pa smo odkrili tudi, kdo sta preostala dva svetnika na oltarju in zakaj sta upodobljena.

Vabljeni na ogled!