Sobota, 20. februar 2021

Zlato povezuje

Snemanje kipov z oltarja sv. Ingenuina v kapeli Loškega gradu. <em>Foto: Fototeka Loškega muzeja</em>
Snemanje kipov z oltarja sv. Ingenuina v kapeli Loškega gradu. Foto: Fototeka Loškega muzeja

Med 17. majem 2021 in 15. februarjem 2022 se bo v Narodnem muzeju Slovenije odvila jubilejna razstava ob 200. obletnici ustanovitve Deželnega muzeja za Kranjsko in začetka muzejstva na Slovenskem. Ker je zlato ena od skupnih točk, ki povezuje vse zbirke Narodnega muzeja, je bila ta plemenita kovina tudi izbrana za temo osrednje razstave ob 200-letnici muzeja. Postavitev v atriju Narodnega muzeja bo predstavila tri pomembne segmente, ki jih na materialni in simbolni ravni predstavlja zlato. To so Moč in oblast, Čast in slava ter Bogastvo in razkošje. Na ogled bodo predmeti iz matičnih zbirk Narodnega muzeja Slovenije, v razstavo pa bodo enakopravno vključeni tudi predmeti iz zbirk slovenskih muzejev, ki so se odzvali povabilu k sodelovanju. 200-letnica tako ne bo le zlati jubilej Narodnega muzeja Slovenije kot naslednika Deželnega muzeja za Kranjsko, temveč jubilej vseh slovenskih muzejev, ki hranijo dediščino slovenskega naroda in Slovencev.

Loški muzej Škofja Loka se bo na jubilejni razstavi predstavil s kiparskim okrasjem zlatega oltarja sv. Ingenuina, izdelanega v 17. stoletju za cerkev sv. Lucije v Dražgošah. Oltar je v baročnem stilu in je tipičen predstavnik drugega razvojnega obdobja zlatih oltarjev pri nas. V Narodnem muzeju bodo za potrebe prezentacije oltarnih kipov (2 škofa, svetnik, 2 angela) izdelali abstraktno kuliso oltarja z ustreznimi podstavki in nišami za namestitev kipov. Pred dnevi so Loški muzej obiskali sodelavci restavratorskega centra iz Ljubljane, ki so kipe z oltarja v kapeli loškega gradu strokovno odstranili in jih odpeljali v Narodni muzej, kjer bodo ostali do izteka razstave. Ekipa je delo izvajala pod vodstvom magistre Nuške Dolenc Kambič, restavratorke in konservatorke Restavratorskega centra pri Zavodu za varstvo kulturne dediščine Slovenije.

Pripravil: Boštjan Soklič