Delavnica Janeza Ljubljanskega: Sveta Nedelja

Fresko Sveta Nedelja je naslikal slikar iz delavnice Janeza Ljubljanskega med letoma 1455 in 1460. Naslikana je na zahodni zunanji steni, desno od nekdanjega glavnega vhoda v staro romarsko cerkev Marijinega oznanjenja v Crngrobu, v muzejski zbirki pa hranimo njeno rekonstrukcijo, ki jo je leta 1955 izdelal akademski slikar Marijan Tršar.
Freska je nastala v obdobju pozne gotike, ko so se po Evropi razvijala številna mesta ter uveljavljali obrt in trgovina. Nastajalo je vedno več del, ki so odražala meščansko in podeželsko življenje, kot na freski Sveta Nedelja. S tem motivom je Cerkev želela posvariti kristjane, naj spoštujejo nedeljo kot dan, namenjen Gospodu, sveti maši ter vzdržnosti od dela in greha.
Zvočni opisi: Branka Gradišar, Nina Misson, Simona Žvanut
Branje: Nina Misson