Skupinski portret družine barona Erberga

Baročni portret družine Erberg je naslikal neznani slikar v začetku 18. stoletja v tehniki olje na platno. Gre za enega redkih ohranjenih skupinskih družinskih portretov zgodnjega novega veka v muzejskih zbirkah na Slovenskem. Hranimo ga v Loškem muzeju Škofja Loka.
Kranjska plemiška rodbina Erberg se je začela uveljavljati v 17. stoletju, baronstvo pa so dobili na začetku 18. stoletja. Bili so visoko izobraženi in iz njihovih vrst so izšli številni profesorji in raziskovalci. Vsaka generacija rodbine je bila aktivna v državnih in cerkvenih krogih, bili pa so tudi veliki meceni umetnosti. Janez Adam je leta 1706 odkupil gospostvo Stara Loka in postal lastnik starološkega gradu. Nasledil ga je Wolf Adam, najstarejši od njegovih otrok, ki je upodobljen v središču slike.
Zvočni opisi usmerjajo gledalca k pozornejšemu opazovanju formalnih značilnosti umetniških del, preko katerih bolj poglobljeno spoznavajo tudi njegovo vsebino in avtorja. Primerni so tudi za slepe in slabovidne.
Zvočni opisi: Branka Gradišar, Nina Misson, Simona Žvanut
Branje: Nina Misson