Torek, 31. oktober 2023

Potočnikovi panoramski sliki Škofje Loke v Loškem muzeju

V stalni zbirki Loškega muzeja hranimo dve panoramski slikarski deli v baročnem slogu, ki ju je naslikal gorenjski slikar Janez Potočnik. Na slovenskem ozemlju je deloval v drugi polovici 18. in prvi četrtini 19. stoletja. Prvo njegovo delo, imenovano Škofja Loka z Lubnikom, 1809, (izvirni naslov v nemščini: Ansicht den Stadt Lack), predstavlja pogled na Loški grad in mestno jedro, medtem ko drugo delo, imenovano Škofja Loka in Stara Loka, izpostavlja ruralno življenje na obrobju mesta.

Ponedeljek, 30. oktober 2023

Podobe Klementine Golja v galeriji Muzeja Železniki

Oktobra je v galeriji Muzeja Železniki potekala likovna razstava Beležka spominjanja slikarke in grafičarke Klementine Golija iz Kranja. Umetnica je predstavila izbor del iz svojih novejših ciklov, ki se posredno navezujejo na kraje v Selški dolini, od koder izvirajo njeni predniki.

Ponedeljek, 30. oktober 2023

Novembrski in praznični odpiralni čas

Loški muzej bo v torek, 31. oktobra , odprt med 10. in 17. uro, Galerija Ivana Groharja pa med 10. in 14. uro.
V sredo, 1. novembra, bosta muzej in galerija zaprta.

Z novembrom prehajamo na zimski odpirali čas. Loški muzej bo tako odprt od torka do nedelje med 10. in 17. uro,
Galerija Ivana Groharja pa od torka do nedelje od 10. do 14. ure, ob sredah do 17. ure.

Ponedeljek, 2. oktober 2023

Dnevi Evropske mreže za praznovanje velikega tedna in velike noči

Od 1. do 15. oktobra 2023 obeležujemo dneve Evropske mreže za praznovanje velikega tedna in velike noči. Evropska mreža je mreža turističnih destinacij ali kulturna pot, katere namen je povezovanje prizadevanj za ohranjanje nematerialne dediščine, povezane z velikim tednom in veliko nočjo.

Sobota, 30. september 2023

Odpiralni čas oktobra

Oktobra bo Loški muzej odprt po poletnem odpiralnem času, tj. od torka do nedelje od 10.00 do 18.00, ob ponedeljkih pa bo zaprt.

Galerija Ivana Groharja bo odprta od torka do nedelje od 10.00 do 14.00, ob sredah do 18.00.

Petek, 29. september 2023

Jesenski ogled Škoparjeve hiše

Škoparjeva hiša na grajskem vrtu predstavlja bivalno kulturo kajžarjev in malih kmetov širšega loškega okolja v obdobju 16. do konca 19. stoletja. Kako so živeli Ločani takrat?

Obiščite Škoparjevo hišo v soboto, 30. 9., in nedeljo, 1. 10., med 10. in 18. uro, ter raziščite kulturno zapuščino kajžarjev na Loškem!

Škoparjeva hiša bo od 2. oktobra dalje zaprta in bo ponovno odprla vrata s poletnim odpiralnim časom.

Četrtek, 28. september 2023

Predavanje Vzroki za nastanek fresk Svetih nedelj, Idrija

Z umetnostnim zgodovinarjem Dušanom Komanom in etnologinjo Mojco Šifrer Bulovec

Kako je prišlo do nastanka fresk Svete nedelje in kaj nam sporočajo?

V torek, 3. oktobra 2023, ob 18.oo uri, na gradu Gewerkenegg v Idriji nam bosta posebnosti fresk Svete nedelje predstavila umetnostni zgodovinar Dušan Koman in etnologinja Mojca Šifrer Bulovec.

Ponedeljek, 11. september 2023

39. kongres Europassiona

Horice na Šumave, Češka

Med 8. in 11. junijem 2023 je potekal 39. kongres Europassiona, zborovanja evropskih uprizoriteljev Kristusovega pasijona, ki je tokrat potekalo v Horicah na Šumave na jugu Češke.