Od slovenskega registra do nominacije za vpis na Unescov seznam

Od slovenskega registra do nominacije za vpis na Unescov seznam <em>Foto: Janez Pelko</em>
Foto: Janez Pelko

Za zaščito in ohranjanje nesnovne dediščine Škofjeloškega pasijona je bilo v preteklosti narejenih več pomembnih korakov.

2007

Občinski svet Občine Škofja Loka je sprejel Odlok o gledaliških uprizoritvah Škofjeloškega pasijona in s tem zagotovil njegovo uprizarjanje v procesijski obliki v postno-velikonočnem času v izvirnem okolju znotraj starega srednjeveškega mestnega jedra Škofje Loke, ki je bilo leta 1988 razglašeno za kulturni spomenik.

2008

Slovenija je ratificitrala Unescovo Konvencijo o varovanju nesnovne kulturne dediščine iz leta 2003, ki je povzročila velike premike pri njenem varovanju tako na mednarodni kot nacionalni ravni. Nesnovno kulturno dediščino je vključila v novi Zakon o varstvu kulturne dediščine, ki je pred tem vključeval le nepremično in premično kulturno dediščino. V skladu z določili zakona in Unescove konvencije je bil tudi v Sloveniji vzpostavljen Register žive kulturne dediščine, Škofjeloški pasijon pa je bil kot prva dediščinska enota še istega leta vpisan vanj.

2012

Vlada Republike Slovenije je sprejela Odlok o razglasitvi Škofjeloškega pasijona za živo mojstrovino državnega pomena, s čimer je ta pridobil status kulturnega spomenika državnega pomena. Država je tako potrdila izjemen strokovni in družbeni pomen Škofjeloškega pasijona ter sprejela varstvene ukrepe, ki zagotavljajo njegovo ohranjanje, javno dostopnost in prenašanje iz roda v rod. To je pripomoglo k še večji prepoznavnosti Škofjeloškega pasijona v lokalnem in nacionalnem okolju.

Novembra 2012 so se na pobudo loškega župana Mihe Ješeta začele aktivnosti za vpis Škofjeloškega pasijona na Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine pri Unescu. Imenovana je bila delovna skupina za pripravo nominacije.

2013

Delovna skupina je pripravila besedilo nominacije, fotografski material in predstavitveni film ter zbrala izjave o podpori nominaciji s strani posameznikov, skupin, skupnosti, društev, kulturnih ustanov, ki so segale od uradnih pisem institucij, na roko napisanih prispevkov aktivnih udeležencev pasijona do otroških risbic. Vse zbrano gradivo je bilo 18. marca oddano na Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije, 28. marca pa je bila nominacija za vpis Škofjeloškega pasijona na Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine uspešno oddana na sekretariatu za nesnovno dediščino Unesca v Parizu.