Tudi letos bo Loški muzej sodeloval na srednjeveški prireditvi Historial, ki razkriva materialno in kulturno dediščino Škofje Loke ter predstavlja tradicijo najrazličnejših cehov, na podlagi katerih še danes delujejo različne dejavnosti domače in umetnostne obrti. Letos se bo prireditev odvijala na več prizoriščih na Spodnjem trgu, Cankarjevem trgu in Trgu pod gradom.
Pretekli dogodki
V okviru akcije Dobimo se na vrtovih vas vabimo na sprehod po grajskem vrtu z višjo kustosinjo Biljano Ristić in predavanje o žafranu z Ivanom Manganijem in Anjo Bukudur iz podjetja Žafran Tolmin.
Višja kustosinja Biljana Ristić nam bo orisala zgodovino žafrana in njegovo uporabo na Loškem področju, nato pa nam bo na sprehodu po Grajskem vrtu predstavila njegovo preteklost od srednjega veka do sester uršulink ter njegovo vlogo danes.
Ivan Mangani in Anja Bukudur se že nekaj let ukvarjata z gojenjem žafrana. Predstavila nam bosta njegove lastnosti, načine gojenja ter uporabo v kulinariki in v zdravilne namene.
29. 5. 2024 @ 18:00
Odprtje razstave Mita Gegiča: Hranilec si. Z ukradenim glasom.
Mito Gegič je sodobni vizualni umetnik, ki deluje na področju slikarstva. Njegova glavna tematika je lovstvo, ki ga upodablja kot komentar na človeško ravnanje z naravo in neuravnovešenimi razmerji moči. Svoj koncept domiselno združuje z etičnimi pomisleki, ki se dotikajo migracijske krize, toksične moškosti in živalske industrije. Ustvarja s pomočjo tehnike, ki je v slovenskem prostoru unikatna. Platno prelepi s samolepilnimi trakovi, na spletu pa poišče primeren motiv, ki ga preslika na polepljeno površino. Ob tem pripravi drugo platno in posamezne trakove s prvega prenese na novo platno. Tako hkrati rekonstruira in sestavlja novo podobo. V Galeriji Ivana Groharja se bo predstavil z izborom slik iz zadnjih ciklov.
25. 5. 2024 @ 11:00
Grajska matineja: vodeni ogled Loškega muzeja in kava v Grajski kavarni Škofja Loka
Preživite dopoldne na Loškem gradu! Vsako zadnjo soboto v mesecu se lahko z muzejskim vodnikom odpravite na ogled stalnih zbirk ter spoznate bogato naravno in kulturno dediščino Škofjeloškega, nato pa se s kuponom odpravite še v Grajsko kavarno Škofja Loka na kavo in odličen razgled na srednjeveško mesto.
Cena: odrasli 7 EUR, seniorji (65+) 5 EUR, dijaki in študenti 4 EUR (vključuje vstopnico v muzej, vodenje in kavo po izboru v Grajski kavarni Škofja Loka)
Vabljeni!
Vsak dež ima svoj čas – od jutranje rose do najhujših neviht, ki s svojimi kapljami trkajo ob zemljo in sprašujejo pomlad, če je doma. Pomlad pa je muhasta, zaljubljena gospa, ki se rada kdaj kam skrije, da si je potem še bolj želimo.
Maša pripoveduje o dežju, ki včasih prinese sonce, spet drugič pa spomin nanj. Z drugimi besedami, pripoveduje o pomladi, prebujanju, sanjah, spremembah in cvetenju.
22. 5. 2024 @ 18:00
Voden ogled razstave Ophéliejino odkrivanje Škofje Loke skozi oči Toneta Mlakarja
Vabljeni v Okrogli stolp Loškega muzeja na voden ogled razstave Ophéliejino odkrivanje Škofje Loke skozi oči Toneta Mlakarja, razstava fotografij mesta med letoma 1950 in 1970 in leta 2022.
Razstava predstavlja podobe škofjeloške stavbne in urbanistične kulturne dediščine nekoč in danes. Vključuje nabor fotografij iz arhiva Toneta Mlakarja, ki je več kot pet desetletij beležil kroniko Škofje Loke, njene arhitekture in prebivalcev, urbane in podeželske kulturne krajine. Barvne fotografije na razstavi je posnela Ophélie Chapuis iz Francije, študentka umetnostne zgodovine, kulturnega posredovanja in kuriranja razstav na Univerzi v Toursu, ki je bila prostovoljka v okviru Zavoda O v Škofji Loki.
Po razstavi bodo vodili sinovi Toneta Mlakarja, filozof Peter Mlakar, računalničar in informatik Andrej Mlakar in umetnik Simon Mlakar ter kustosinja razstave Anja Zver.
V nedeljo, 19. maja od 10. do 17. ure, bo pred Dvorcem Visoko v Poljanski dolini potekal otroški festival Dan prijateljstva. Letošnja osrednja tema festivala bo čebelarstvo.
V Loškem muzeju sodelujemo z muzejsko delavnico Poslikajmo panjske končnice in vabimo na ogled muzejske čebelarske zbirke Tle se špeglajte, lenuhi, po tej mali, marni muhi! od 10.00 do 17.00. Zbirka se nahaja v Domu čebelarjev Brode (Brode 37), ki stoji blizu Dvorca Visoko. Vabljeni!
Ali veš, kaj so panjske končnice?
V 18. stoletju so začeli prevladovati nizki panji, ki se jih je prijelo ime kranjič. Na njegovem sprednjem delu je podolgovata, pravokotna deščica z odprtino za izletavanje čebel, imenovana končnica, ki so jo od srede 18. stoletja in ponekod še vse do konca prve svetovne vojne poslikavali z oljnimi barvami. Na njih najdemo prizore iz Stare in Nove zaveze, podobe svetnikov in svetnic. Prav tako so številni motivi iz zgodovinskega, vojaškega, lovskega, gostilniškega in čebelarskega življenja ter prizori, ki prikazujejo nečimrnost žensk, lenobo vaških obrtnikov in drugo.
Panjske končnice so na Loškem poslikavali izučeni slikarji (Šubičeva delavnica v Poljanah), ljudski umetniki (Andrej Pavlič in njegova hči Marija, po domače Podnartovčeva ali Blaževčeva Micka, ki predstavljata t. i. Selško delavnico iz Selc, Babjekov Gašper iz Selc, Gregor Benedik iz Pungerta in drugi) in samouki.
-
Dan prijateljstva je brezplačni otroški festival, ki v vrtincu pestrega programa otroke razveseljuje s številnimi pravljičnimi liki, ustvarjalnimi in likovnimi delavnicami, glasbenimi in plesnimi nastopi ter raznolikimi športnimi aktivnostmi. Razdeljen je na tematske kotičke, domišljijske dežele, pravljični oder ter na spremljevalne dogodke. Na pravljičnem odru bo recimo najmlajše razveseljeval Škratek Prijateljček, v medeno obarvanih ustvarjalnih delavnicah pa še številni drugi pravljični junaki.
Več: https://www.visitskofjaloka.si/si/dogodki/dan-prijateljstva
Na mednarodni muzejski dan vas vabimo na ogled stalnih muzejskih zbirk v družbi muzejskega vodnika ter tako spoznate bogato naravno in kulturno dediščino Škofjeloškega.
Vabljeni, da se nam pridružite na muzejski delavnici za otroke in družine!
Najprej bomo v muzeju poslušali zanimivo legendo o škofjeloškem grbu, ki nas bo navdihnila za ustvarjanje unikatnih muzejskih majčk. Na vsako bomo odtisnili še logotip Loškega muzeja, da vas bo za vedno spominjala na dan v naši družbi.
Delavnica je brezplačna in primerna za otroke od 1. do 6. razreda; v spremstvu staršev pa so dobrodošli tudi predšolski otroci.
Prosimo vas, da za namen delavnice s sabo prinesete belo majico v svoji velikosti. Ostale pripomočke priskrbimo mi.
V primeru, da majice nimate, jih imamo nekaj na zalogi in bodo na voljo po ceni 3,60 evrov.
Pridi, veseli te bomo!
15. 5. 2024 @ 18:00
Vodstvo po razstavi Dolgo 19. stoletje, Škofja Loka od leta 1803 do leta 1914 s kustosinjama Biljano Ristić in Mojco Šifrer Bulovec
Po razstavi Dolgo 19. stoletje, Škofja Loka od leta 1803 do leta 1914 nas bosta popeljali soavtorici razstave kustosinji Biljana Ristić in Mojca Šifrer Bulovec.
Razstava skozi izbrana poglavja prikazuje utrip življenja in razvoj Škofje Loke, Selške in Poljanske doline z Žirmi od leta 1803, ko je bilo Loško gospostvo podržavljeno, do leta 1914, ko se je začela prva svetovna vojna. Posamezni tematski sklopi se med sabo prepletajo in so umeščeni v širši kontekst velikih zgodovinskih prelomnic avstrijske monarhije, evropskega prostora in nenazadnje sveta.