Zbornik Sožitje na grajskem vrtu

Zbornik Sožitje na grajskem vrtu <em>Foto: Fototeka Loškega muzeja</em>
Zbornik Sožitje na grajskem vrtu Foto: Fototeka Loškega muzeja
Povzetki prispevkov so prirejeni tudi za t. i. lahko branje. <em>Foto: Fototeka Loškega muzeja</em>
Povzetki prispevkov so prirejeni tudi za t. i. lahko branje. Foto: Fototeka Loškega muzeja

Zbornik Sožitje na grajskem vrtu je nastal v okviru istoimenskega projekta, ki je potekal od avgusta 2019 do septembra 2021 in je v partnerstvo povezal Loški muzej Škofja Loka, Sožitje – društvo za pomoč za pomoč osebam z motnjami v duševnem razvoju, Občino Škofja Loka in Razvojno agencijo Sora.

V uvodnem besedilu koordinator projekta Tadej Curk predstavi aktivnosti in cilje projekta, zlasti glavnega med njimi – večjo vključenost oseb z motnjami v duševnem razvoju v lokalno okolje. Kustosinja za zgodovino Biljana Ristić je za zbornik raziskala zgodovino grajskega vrta, ki je v virih prvič omenjen že v 14. stoletju, posebej pomembno vlogo pa je imel v času, ko so imele sestre uršulinke na Loškem gradu svoje šole. Prispevek Oživitev grajskega vrta Barbare Pokorn in konservatorke-restavratorke Mateje Kavčič govori o vzpostavitvi zaprtega vrta na južni strani gradu in obnovi z naravnimi materiali in postopki. Kako so varovanci in mentorji doživljali delo na vrtu in kako so se spoznavali z vrtnarskimi opravili, lahko preberemo v prispevku Vpetost društva Sožitje v projekt in vtisi varovancev Urške Krašovec in Marka Mohoriča, predsednika društva Sožitje. Besedilo Nine Misson govori o poteku priprave dokumentarne razstave, ki je deloma prilagojena tudi osebam z motnjami v duševnem razvoju. Vsa besedila v publikaciji so na voljo tudi v obliki t. i. lahkega branja, ki branje in razumevanje omogoča vsem. Pri priredbi besedil smo sodelovali z zavodom Risa, centrom za splošno, funkcionalno in kulturno opismenjevanje.

Projekt sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.

Prenesi datoteke